Česká armáda se obává 3. světové války. Zatím probíhají přípravy myslí a technologií, píše v oficiálním dokumentu

Výroční zpráva Vojenského zpravodajství za rok 2019 poskytuje nebývale pesimistickou četbu, která nenabízí příliš hezké vyhlídky do budoucnosti. Analytici této armádní služby poukazují na to, že pokud bude pokračovat růst napětí mezi velmocemi, není vyloučeno, že vše vyvrcholí obřím konfliktem, který by mohl představovat třetí světovou válku.

Na první pohled se přitom nezdá, že by dokument měl být nějak zásadního charakteru. Vojenské zpravodajství se tentokrát v obsáhlosti svých analýz krotilo. Zpráva má pouhých 16 stran, což je nejméně za poslední roky. Ovšem pokud jde o závažnost, jde o velmi varovný kus čtení.

Stačit bude jedna chyba

Možný konflikt globálního charakteru, ke kterému svět v současnosti směřuje, je zatím v první fázi své přípravy. Probíhá formování myslí těch, kdo budou schopni a ochotni se do něj aktivně zapojit a jsou postupně definovány technologické nástroje, kterými by mohl být veden,” uvádí Vojenské zpravodajství ve své výroční zprávě za rok 2019. “Nebudeme-li schopni odhadnout a vyhodnotit si následky vlastních činů, může chybná instrukce či povel díky propojenosti současného světa zahájit procesy vedoucí ke vzájemnému zničení.

Současná mezinárodní politika už nějakou dobu není bipolární. Do soupeření dvou mocností, tedy Spojených států amerických a Ruska, stále více zasahuje Čína, ale také další země na vzestupu. Velmi aktivní je například Turecko nebo Írán. Možných rozbušek globálního konfliktu tak neustále přibývá.

Vojenské zpravodajství poukazuje také na skutečnost, že lídři velmocí spolu stále méně mluví a ctí mezinárodní právo. Poslední roky jsou tak jednoznačně ve znamení vyostřování vztahů, a to i mezi někdejšími spojenci. Za Trumpovy administrativy se velmi zhoršily například dříve pevné vztahy mezi USA a Evropou. Erdoganovo Turecko se zase vymezuje vůči svým spojencům v NATO.

Propaganda pomocí fake-news

Chyběl standardní dialog a posilovala konfrontace jako způsob řešení narůstajících problémů a rozporů. Došlo ke zpochybňování role mezinárodních institucí, vojenských aliancí, odzbrojovacích dohod resp. záruk a jistot, které deklarovaly a poskytovaly. Byly zpochybněny i samotné jistoty dosavadního uspořádání světa,” uvádí zpráva Vojenského zpravodajství.

Klidu na mezinárodní scéně nepřispívají ani stále častější dezinformace, které se staly novodobou propagandou a jsou používány jako zbraň států proti sobě. Vojenští zpravodajci tak poukazují na skutečnost, že pravda je dnes považována za relativní a snadno zmanipulovatelnou veličinu.

Foto: Armáda ČR (acr.army.cz)