Google naštval majitele telefonů s Androidem. Zpoplatní službu, kterou dosud všichni využívali zdarma

Společnost Google v noci na dnešek uživatelům svých služeb zaslala email, který u mnoha z nich vyvolal doslova šok. Americký gigant v něm totiž oznamuje, že de facto zpoplatňuje široce využívanou (mnohdy nevědomky) službu, za kterou si dosud nic neúčtoval. Pokud ale v jejím používání budete chtít pokračovat, může se pěkně prodražit.

Oblíbená záloha bez limitu

Nejde přitom o nic menšího než aplikaci Fotky Google (Google Photos). Ty si získaly obrovskou popularitu především díky tomu, že zálohovaly veškeré fotografie a videa ve vysoké kvalitě, které jste pořídili svým mobilním telefonem. Stačilo zapnout automatické zálohování a mohli jste začít této cloudové služby využívat. Mnoho lidí zde má archivován celý život. Lákadlo googlovských fotek přitom spočívalo v tom, že záloha byla, na rozdíl od jiných aplikací tohoto druhu, de facto zdarma. Zálohované fotky se totiž nepočítaly do limitu 15 GB, které má každý uživatel ve svém Google účtu vyhrazených zdarma. Ve fotkách jste tak mohli mít klidně stovky gigabajtů obsahu a nemuseli jste platit ani korunu.

Právě to ale končí, respektive skončí. “Od 1. června 2021 se všechny nové fotky a videa zálohované ve vysoké kvalitě budou započítávat do 15 GB úložného prostoru, který máte v účtu Google k dispozici bezplatně, případně do úložiště, které jste si zakoupili navíc. Stejně už to funguje u dalších služeb Google, jako je Disk a Gmail,” uvádí Google ve svém emailu uživatelům.

Lákavý zdroj zisku pro Google

Pravdou je, že pro uživatele telefonů s operačním systémem Android šlo o službu s obrovskou přidanou hodnotou. Cloudové gigabajty se totiž běžně platí, a to poměrně draze. Obvyklé jsou měsíční paušály ve výši několika desítek dolarů, tedy přinejmenším stokorun.

Google si zřejmě spočítal, že touto formou může vydělat značné peníze a zároveň ulevit svým cloudovým centrům. Uživatelům, kteří si budou chtít zachovat komfort Google Fotek, nezbyde nic jiného, než si každý měsíc nějaký ten paušál platit. S přibývajícím počtem obsahu přitom budou platit stále více.

Jedinou potěšující zprávou na celé věci je skutečnost, že fotky, které se vám zálohují do 1. června 2021, se do limitu stále nebudou započítávat. Nestane se vám tedy, že byste po tomto datu museli okamžitě začít platit vysoký měsíční paušál, ale od té doby se teprve data začnou započítávat.

Foto: vlastní

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments