Když se objevily zprávy o tom, že české důchody narostly takovým tempem, že už v podstatě dohnaly ty německé, mnozí se tomu zdráhali věřit a poukazovali na nejrůznější nesrovnalosti ve statistikách. Pravdou ale je, že toto tvrzení mělo k pravdě blíže, než by se mnohým zamlouvalo. Ze všeho nejlépe to dokazuje vysoká životní úroveň řady penzistů.
Velmi příjemný život
Kolem výše důchodů se na Twitteru rozhořela zajímavá diskuze, kterou odstartoval Milan Illich svým příspěvkem, ve kterém na grafu ukázal, jak moc v posledních letech překonal růst důchodů růst platů. Penze se už navíc vyplácejí na dluh. “Důchodový systém už zkolaboval, jen to veřejně nechce nikdo přiznat,” zkonstatoval.
Zajímavý příspěvek potom doplnil také Michal Hardyn, který čerpá zkušenosti od důchodců ve svém okolí, a to zejména na Moravě. “Obecně je tam mezi důchodci velmi veselá atmosféra,” překvapil na úvod. “Mám známou, která odešla do předčasného důchodu, protože dostala vyšší důchod než posledních 10 let vydělávala jako pokojská v hotelu. Říká, že by klidně ještě pracovala 2 až 3 roky, ale když jí nabídli v předčasném důchodu víc peněz, byla by hloupá, kdyby to nepřijala,” konstatoval Hardyn.
To už je samo o sobě velmi zvláštní. Pokud je důchod vyšší než možný výdělek dané osoby, je to pochopitelně demotivující a člověk si do penze raději pospíší. Stát se přitom chvástá, že chce docílit pravého opaku, a to toho, aby lidé pracovali i poté, co už dosáhnou důchodového věku, pokud jim to okolnosti umožní. Jenže pokud bude výše důchodů konkurovat výši platů, je to neřešitelný problém.

“Velká část mých známých, kteří jsou v důchodu, teď létá dvakrát ročně na dovolenou do Egypta – nejprve v květnu a potom na konci září,” popisuje možnosti dnešních důchodců Hardyn. Jako zaměstnanci si prý takový luxus nikdy dopřát nemohli. Je přitom zajímavé, že lidé za to státu nejsou vůbec vděční. Zřejmě si myslí, že si to zasloužili.
Ale kdo to zaplatí?
Mezi seniory také v posledních letech rezonuje téma elektrokol. Ta jim poskytují bez nadsázky úžasné možnosti. Mohou praktikovat poměrně náročnou cykloturistiku i v pokročilém věku. “Nekupují žádné levné modely z Mountfieldu – kupují kvalitní německá elektrokola s motory Bosch v ceně 70-100 tisíc/ks,” uvádí Hardyn.
Ačkoliv by srdce velelo to důchodcům přát, rozum přeci jen říká něco jiného, a to zejména poté, co vyšlo najevo, v jak dezolátním stavu se důchodový systém České republiky nachází. Na takto vysoké penze, které po poslední valorizace dosáhly v průměru 20 216 korun, totiž musí někdo vydělávat. A tím někým jsou zaměstnanci, na které paradoxně dopadnou chystané škrty v důchodech. Vzniká tu tedy skutečně ukázková nespravedlnost a je nabíledni se ptát, zda náhodou nějakým způsobem neomezit ještě tuto generaci důchodců, než to všechno svalit na ty příští.
Foto: Shutterstock