Co jíst na cestách a kam se vydat po ČR?

Neseďte doma a vyražte za zážitky. Slunné dny vybízí k pěším, sportovně-aktivním či kulturním výletům. Přinášíme vám inspiraci na dobrodružné cesty všeho druhu, při kterých se rozhodně nebudete nudit.

Výlety do přírody

Chystáte se na výlet do hor a kopců? Na jednodenní trek nebo na více dní? Máme pro vás pár tipů, co si vzít s sebou a kam vyrazit. 

Co s sebou k jídlu a pití?

Ať už na jeden den či na více, tak či tak je základem mít s sebou dostatek tekutin a jídla. Voda je základ všeho. Na den počítejte s 2 – 2,5 litry vody na osobu, ideálně neperlivé čisté. Na cestě musíte také jíst. Řešením je lehké jídlo, jak na váhu, tak na trávení. Strava by měla obsahovat spíše sacharidy, takže například proteinové tyčinky, müssli tyčinky, oříšky, sušené ovoce, sušené maso a podobně. Na horách je mlsání povoleno nejen jako odměna za výkony v kopcích.

Krkonoše – nejvyšší české hory

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka se svými 1 603 metry převyšuje své okolí, a tak nabízí dokonalý kruhový rozhled. Kromě unikátních rostlin a druhů zvířat můžete brát jako cíl své výpravy například:

  • Pančavský vodopád, který je nejvyšší vodopád u nás s výškou 148 metrů,
  • Lanovka na samotnou Sněžku jako nejvýše položené dopravní zařízení u nás,
  • Labský důl jako divokou a skalnatou rokli.

Vrcholky Šumavy

Navštívit můžete také osm Šumavských vrcholů, poznáte tak krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V součtu všech těchto vrcholků je to jako byste zdolali nejvyšší horu světa s výškou 8 848 m.n.m. V oblasti, která nabízí rozmanitá místa k vidění, stojí za to také vidět Pramen Vltavy, Chalupskou slať u Borových Lad, Jezerní slať mezi Kvildou a Horskou Kvildou a nedaleko je i Povydří. Na ploše národního parku jsou mimo to i tři ledovcová jezera, Plešné, Laka a Prášilské, známá jezera Černé a Čertovo se nacházejí na území CHKO.

Beskydy

V rámci České republiky je rozhodně skvělá volba túra po Beskydech. Tam najdete nádhernou část české přírody s celou řadou zajímavých míst, jako je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, stezku v korunách stromů v doprovodu krásných turistických stezek. Cestu přírodou na nejvyšší vrcholky kopců a hor ve výšce přes 1 300 m.n.m. si vždy můžete zpestřit různými rozhlednami a zastávkami na občerstvení.

Aktivní dovolená plná zážitků

Nejste-li fandové treků do hor, ale stále rádi prožíváte čas aktivně, zkuste oblasti, kde je celá řada vyžití na jednom místě.

Lipno

A co všechno oblast Lipna nabízí? Mimo vodní nádrže je jedním z největších lákadel Stezka v korunách stromů, která vede až do 24 metrů nad zemí a je zakončena vyhlídkovou věží s tobogánem. Mezi letní aktivity určitě zahrňte lanové centrum, sjezdovou trať pro cyklisty nebo si vezměte kolo či kolečkové brusle, na které jsou místní cesty jako dělané. Celoročně si můžete užít i bobovou dráhu, aquapark a lanovku.

Dolní Morava 

Dříve byla oblast známá zejména díky zimním sportům. Nyní nabízí celoroční atrakce. Výhled na celou oblast a horské masivy vám nabídne 55 metrů vysoká Stezka v oblacích nebo unikát Sky Bridge, který se pyšní prvenstvím nejdelší visutý most pro pěší na světě. Tento most spojuje dva hřebeny a měří 721 metrů ve výšce 95 metrů nad zemí. Mimo to se můžete zabavit bobovou dráhou či traily.

Začínáte s traily? Zkuste Singltrek pod Smrkem

Síť úzkých stezek pod horu Smrk v Jizerských horách láká ročně celou řadu začínajících i pokročilých cyklistů. Aktuálně areál nabízí trasy v celkové délce přes 80 kilometrů, a to ve 4 stupních obtížnosti, proto si svou oblíbenou trasu najde každý.

Po památkách

Výhodou našeho území je, že jak naše historie, tak kultura je bohatá a rozmanitá. Navštivte hrady a zámky v ČR.

Hluboká a Český Krumlov – jižní Čechy

Ideálním výletním místem jsou pro milovníky kultury a historie rozhodně jižní Čechy, kde se nachází mimo jiné pohádkový zámek Hluboká. Nahlédněte do soukromých pokojů a reprezentačních sálů s luxusním dobovým zdobením a sbírkami obrazů. Mimo vnitřní prostory stojí za procházku i krajinářský park. 

Dalším vyhledávaným místem nedaleko od Hluboké je Hrad a zámek Český Krumlov, jehož prohlídka je nevšedním zážitkem. Nelze vynechat také zámecké barokní divadlo, vyhlídkové ochozy a samozřejmě samotné historické centrum města.

Zámek Lednice a Lednicko-valtický areál

Reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky sloužilo pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty, podle toho také celé místo vypadá. Pokocháte se jak samotnou stavbou, tak sály, apartmány, dobovými dětskými pokoji, dokonalou francouzskou zahradou a rozsáhlým krajinářským parkem.

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 33SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Co jíst na cestách a kam se vydat po ČR?

  1. Česko je přenádherná země. Vlastně to není země, ale zahrádka, jak by řekl kochající se pan doktor z vesničky střediskové.
    Procestoval jsem kdysi pracovně křížem krážem. Procestoval jsem ještě předtím s rodiči stejně tak. Země je to úchvatná. O lidech to tvrdit už, ale nemohu Je mi po té zemi v cizině vcelku smutno, nikoliv po obyvatelstvu. Jeden příklad za sto jiných. Abych nedostal blbou kofolu v jedné hospodě ve Staříči a to jen proto, že jsem neměl určitou apku(víte jakou) v době, kdy u sebe v nové domovině jsme chodili normálně na pivko a jídlo a posedět s lidmi. Družit se(pořád žiju), nebo se na mě a ženu vrhal v Penny v Dobré, takový brejloun zamindrákovaný (James Bond 007,alias ochranka), že nemáme hadry přes chlebárny, ale měli jsme plexi na bradě(prodávali, jako certifikovaný, ochraný prostředek), ale ten pán prostě neustál šok z toho, že po dlouhé době vidí komplet ksicht, nejen oči, či díry do nosu s očima. Brávali jsme si to jen v době návštěvy Česka. U nás nikdy. Ne, že by to nebylo nařízeno, ale málokdo to respektoval. Nač taky. Tyto hry tady s globalčíkama se moc neujali a všichni jsme OK.
    Ale to je vcelku nepodstatné. Stejně, jako můj kdysi soused v Raškovicích, který na mě volal pomahače, že jsem šel s košem odpadků asi 1m za bránu pozemku bez hadru. Kde byla popelnice. Ne, fakt mi ti lidé nechybí, ale země ano.
    Už je však Česko zřejmě profláknuté svou holou zadnicí, protože dnes jsem si půjčoval ve firmě přívěs na dovoz něčeho a majitel, samozřejmě jako všichni tady poznají podle přízvuku můj původ se ptal víceméně řečnicky, proč žiju tady a né v Čechách, ale vzápětí se usmál a řekl,, OK, já to tak nemyslel. Já vím, já vím. Nic, už tam lidem nepatří. Ani voda ne. Ani elektřina ne, ani průmysl ne. Vše rozprodané. Pak nazval tu zemi Punktikem. Že je to de facto už, jen takový malý punktík na mapě. Co na to chcete odpovědět. Nic. Jen jsem si uvědomil, proč jsem pryč. Skoro jsem na to zapoměl. Hezký den všem.
    Strašné, že je to viditelné, už i okolím.

    1. Ne puntík. Nespletl jsem se. Punkt, jako bod. Tedy Punktik. Ještě něco menšího, než bod na mapě. Takové vezvýznamné nic je tím zde myšleno. Neřekl jsem to já… A zamrzelo mimo jiné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *