Co jíst na cestách a kam se vydat po ČR?

Neseďte doma a vyražte za zážitky. Slunné dny vybízí k pěším, sportovně-aktivním či kulturním výletům. Přinášíme vám inspiraci na dobrodružné cesty všeho druhu, při kterých se rozhodně nebudete nudit.

Výlety do přírody

Chystáte se na výlet do hor a kopců? Na jednodenní trek nebo na více dní? Máme pro vás pár tipů, co si vzít s sebou a kam vyrazit. 

Co s sebou k jídlu a pití?

Ať už na jeden den či na více, tak či tak je základem mít s sebou dostatek tekutin a jídla. Voda je základ všeho. Na den počítejte s 2 – 2,5 litry vody na osobu, ideálně neperlivé čisté. Na cestě musíte také jíst. Řešením je lehké jídlo, jak na váhu, tak na trávení. Strava by měla obsahovat spíše sacharidy, takže například proteinové tyčinky, müssli tyčinky, oříšky, sušené ovoce, sušené maso a podobně. Na horách je mlsání povoleno nejen jako odměna za výkony v kopcích.

Krkonoše – nejvyšší české hory

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka se svými 1 603 metry převyšuje své okolí, a tak nabízí dokonalý kruhový rozhled. Kromě unikátních rostlin a druhů zvířat můžete brát jako cíl své výpravy například:

  • Pančavský vodopád, který je nejvyšší vodopád u nás s výškou 148 metrů,
  • Lanovka na samotnou Sněžku jako nejvýše položené dopravní zařízení u nás,
  • Labský důl jako divokou a skalnatou rokli.

Vrcholky Šumavy

Navštívit můžete také osm Šumavských vrcholů, poznáte tak krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V součtu všech těchto vrcholků je to jako byste zdolali nejvyšší horu světa s výškou 8 848 m.n.m. V oblasti, která nabízí rozmanitá místa k vidění, stojí za to také vidět Pramen Vltavy, Chalupskou slať u Borových Lad, Jezerní slať mezi Kvildou a Horskou Kvildou a nedaleko je i Povydří. Na ploše národního parku jsou mimo to i tři ledovcová jezera, Plešné, Laka a Prášilské, známá jezera Černé a Čertovo se nacházejí na území CHKO.

Beskydy

V rámci České republiky je rozhodně skvělá volba túra po Beskydech. Tam najdete nádhernou část české přírody s celou řadou zajímavých míst, jako je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, stezku v korunách stromů v doprovodu krásných turistických stezek. Cestu přírodou na nejvyšší vrcholky kopců a hor ve výšce přes 1 300 m.n.m. si vždy můžete zpestřit různými rozhlednami a zastávkami na občerstvení.

Aktivní dovolená plná zážitků

Nejste-li fandové treků do hor, ale stále rádi prožíváte čas aktivně, zkuste oblasti, kde je celá řada vyžití na jednom místě.

Lipno

A co všechno oblast Lipna nabízí? Mimo vodní nádrže je jedním z největších lákadel Stezka v korunách stromů, která vede až do 24 metrů nad zemí a je zakončena vyhlídkovou věží s tobogánem. Mezi letní aktivity určitě zahrňte lanové centrum, sjezdovou trať pro cyklisty nebo si vezměte kolo či kolečkové brusle, na které jsou místní cesty jako dělané. Celoročně si můžete užít i bobovou dráhu, aquapark a lanovku.

Dolní Morava 

Dříve byla oblast známá zejména díky zimním sportům. Nyní nabízí celoroční atrakce. Výhled na celou oblast a horské masivy vám nabídne 55 metrů vysoká Stezka v oblacích nebo unikát Sky Bridge, který se pyšní prvenstvím nejdelší visutý most pro pěší na světě. Tento most spojuje dva hřebeny a měří 721 metrů ve výšce 95 metrů nad zemí. Mimo to se můžete zabavit bobovou dráhou či traily.

Začínáte s traily? Zkuste Singltrek pod Smrkem

Síť úzkých stezek pod horu Smrk v Jizerských horách láká ročně celou řadu začínajících i pokročilých cyklistů. Aktuálně areál nabízí trasy v celkové délce přes 80 kilometrů, a to ve 4 stupních obtížnosti, proto si svou oblíbenou trasu najde každý.

Po památkách

Výhodou našeho území je, že jak naše historie, tak kultura je bohatá a rozmanitá. Navštivte hrady a zámky v ČR.

Hluboká a Český Krumlov – jižní Čechy

Ideálním výletním místem jsou pro milovníky kultury a historie rozhodně jižní Čechy, kde se nachází mimo jiné pohádkový zámek Hluboká. Nahlédněte do soukromých pokojů a reprezentačních sálů s luxusním dobovým zdobením a sbírkami obrazů. Mimo vnitřní prostory stojí za procházku i krajinářský park. 

Dalším vyhledávaným místem nedaleko od Hluboké je Hrad a zámek Český Krumlov, jehož prohlídka je nevšedním zážitkem. Nelze vynechat také zámecké barokní divadlo, vyhlídkové ochozy a samozřejmě samotné historické centrum města.

Zámek Lednice a Lednicko-valtický areál

Reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky sloužilo pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty, podle toho také celé místo vypadá. Pokocháte se jak samotnou stavbou, tak sály, apartmány, dobovými dětskými pokoji, dokonalou francouzskou zahradou a rozsáhlým krajinářským parkem.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments