Čtvrtý stupeň je bez debaty, oznámil v předstihu premiér Babiš uzavření restaurací a hotelů. Čaj venku mu ale nevadí

Vláda bude v pondělí rozhodovat o zpřísnění protiepidemických opatření. Do hry se s velkou pravděpodobností vrátí PES, který ministerstvo zdravotnictví v posledním týdnu usilovně obcházelo, až mnozí experti prohlašovali, že je mrtvý. Podle premiéra Andreje Babiše je ale bez jakékoliv debaty nutný návrat do čtvrtého stupně protiepidemického systému.

Premiérovi vadí, jaké vášně se rozpoutaly kolem toho, zda je nebo není možné vypít si kávu či čaj na veřejnosti. On sám s tím prý problém nemá, ale raději by zakázal celé vánoční trhy. “Musíme se vrátit k tomu, proč to tak je. Takže na vánočních trzích se začal prodávat alkohol, ministerstvo zdravotnictví reagovalo zákazem alkoholu na veřejnosti a prodeje jídla na trzích. Ale lidé to začali obcházet tím, že si kupovali pití a jídlo v restauracích a nosili to na ty trhy,” uvedl Andrej Babiš v televizi Nova.

Babiš by trhy raději zavřel úplně

Premiér zdůraznil, že se nákaza šíří především kontaktem mezi lidmi. A vzhledem k tomu, že na trzích se lidé shlukují, raději by je zrušil. Neupřesnil však, zda jejich zrušení bude na pondělním jednání vlády prosazovat. Na tomto místě se lze také ptát, proč vláda před týdnem otevírala restaurace a obchody a chce umožnit také provoz lyžařských areálů. Rovněž na všech těchto místech se lidé shlukují.

Babiš je přesvědčen o tom, že se Česká republika už nachází ve čtvrtém stupni rizika. Přitom se ještě ani nestihlo projevit poslední rozvolnění, které podle epidemiologů přinese masivní nárůst počtu nakažených i hospitalizovaných. “My jsme v té čtyřce, to je bez debaty. Tam není co diskutovat. Ten PES, a pan Blatný to několikrát říkal, není jediný parametr rozhodování. Musí přijít ministerstvo zdravotnictví s návrhem a uvidíme, do jaké míry navrhne, jestli ta čtyřka bude s nějakými výjimkami. Těch věcí je k řešení strašně moc,” řekl premiér.

Podle Andreje Babiše existuje vážné riziko, že se kolem Vánoc opět začne zahlcovat zdravotnický systém. Na to upozornil také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, podle kterého už s tím ale nic moc dělat nelze. Premiér také zkonstatoval, že koronavirus porazíme pouze s pomocí vakcíny.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments