Děti Marie Terezie to měly těžké. Byla k nim nespravedlivá, krutá a řídila jim celý život

Marie Terezie – královna česká a uherská, arcivévodkyně rakouská, první a jediná panovnice z řad habsburských panovníků. A nejen to. Marie Terezie byla předně matka, a to neuvěřitelných 16 dětí. 11 holčiček a 5 chlapců. Bohužel ne všechny děti měly to štěstí a dožily se dospělosti. 6 z nich jich zemřelo již v dětském věku. Zároveň se mohla pyšnit s počtem svých vnoučat, měla jich celkem 56.

Matka lidu i svých dětí

Jaká vlastně Marie Terezie byla matka? Dá se vůbec panovnictví skloubit s řádnou výchovou, a to i v takovémto počtu dětí? Počátky vladaření neměla panovnice jednoduché. Musela bojovat s předsudky ohledně ženy na trůně, nicméně nakonec díky tomu si získala uznání panovníků jiných zemí, ale i svého lidu.

Marie Terezie měla své zbraně a neváhala je používat. Mnohdy pro své zájmy, předně ty vojenské, využila své děti. Kdo by také odmítl křehkou dámu s roztomilým dítkem v náručí? Královna byla známá tím, že svým dětem vybírala jen ty nejvhodnější protějšky, obzvláště pak pro své dcery. Prakticky ihned po jejich narození se touto otázkou začala zaobírat a poohlížet se po těch nejvhodnějších partiích. Nejvhodnějších pro ni a celou zemi.

Foto: Shutterstock

Přísný režim

Panovnice své děti vedla zkrátka. Jelikož bylo nutné, aby její děti království reprezentovaly, musely být k tomu vedeny. Marie Terezie na děti pochopitelně nebyla sama. Měla k nim vychovatelky a služebnice, kterým dávala přísné pokyny, jak se děti mají vést. Předně kladla důraz na výuku, správnou stravu, hygienické návyky, slušné chování a vztah k náboženství.

Jak už to tak bývá, dětský vzdor pochopitelně přišel. Předně u prvorozeného Josefa, který dával svým výbušným chováním nejednomu zabrat. Svým dcerám nejenže prakticky manžela vybrala, ale i po svatbě je nutila ke kázni a naprosté oddanosti manželům a jejich zemím. U dcer, které se patřičně nechovaly, byly neduhy vytýkány a nadále byly nuceny k lepším mravům a neustálým studiím.

Josefovi se spoustu reforem podařilo prosadit až po smrti své matky, a dokonce si u lidu získal větší oblibu, než měla ona.

Foto: Shutterstock, zdroj: timetravel-vienna, routeofemperorsandkings

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments