Hamáček dostal od Zelených košem. Odmítl se postavit Babišovi a přestat podporovat autoritářský styl vládnutí

Sociální demokracie přišla o možného koaličního partnera pro říjnové sněmovní volby. Nadějné vyjednávání se Stranou Zelených totiž tato strana ukončila poté, co se Jan Hamáček stal staronovým předsedou ČSSD a potom, co zaznělo na sjezdu této strany.

Oznámili jsme dnes panu předsedovi Hamáčkovi, že za současné situace již nebudeme dále jednat o předvolební spolupráci,” uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg na Facebooku strany.

Sjezd sociální demokracie a další kroky po něm nám nedávají naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, který stanovil náš sjezd. Tedy aby takový projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi, a to včetně odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem a hnutím ANO,” připomněla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis usnesení lednového sjezdu Zelených.

Ačkoliv Jan Hamáček ještě před časem hovořil o tom, že sociální demokracie po volbách do koalice s hnutím ANO nepůjde, nakonec se za tato slova odmítl postavit a zaručit. To ho zásadně odlišovalo od jeho protikandidáta Tomáše Petříčka, který už s ANO jednoznačně spolupracovat nechtěl. Nakonec ale prohrál a musel opustit i post ministra zahraničí.

Pro sociální demokracii přitom budou nadcházející volby bojem o přežití. Podle nejnovějšího volebního modelu společnosti Kantar pro Českou televizi by strana získala pouhá tři procenta hlasů. To je dosud nejhorší výsledek, který by navíc způsobil, že by se ČSSD nedostala do parlamentu.

Strana Zelených se tam samostatně nedostane zcela jistě, ale v koalici by sociální demokracii mohla pomoci. Tato varianta teď ale padá.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments