Hamáčkův doprovod do Moskvy vzbuzuje otazníky. Nejsem z toho nadšený, řekl Babiš

Jan Hamáček se zjevně zoufale snaží zachránit sociální demokracii, a tak chce být maximálně vidět. Bohužel jsou ve středu zájmu především jeho zvláštní personální rozhodnutí, kdy nejprve odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby později zjistil, že za něj nemá adekvátní náhradu. Na důležitý post tak vyslal svého náměstka, u kterého se provalily vazby na čínskou společnost CEFC a podivná zkouška z ruštiny. Kromě toho stihl na ministerstvo instalovat další problematickou postavu. Pavel Jaroš platí za šedou eminenci ČSSD s vazbami na kmotry.

A Jan Hamáček ve svém podivném tažení pokračuje. Sám sebe jmenoval za vyjednavače ve věci ruské vakcíny Sputnik V a rozhodl se vyrazit do Moskvy, kde bude jednat s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem.

Aby toho nebylo málo, doprovázet ho bude bývalý slovenský předseda parlamentu a Slovenské národní strany Andrej Danko. Tento nacionalista proslul na Slovensku řadou skandálů a není jasné, jakou roli má na Hamáčkově misi sehrát. “Mám potvrzenou schůzku s Denisem Manturovem. V případě Ruské federace jsem požádal o pomoc i svého bývalého kolegu a bývalého předsedu NRSR Andreje Danka, bude mě doprovázet,” uvedl Hamáček pro server Aktuálně.cz.

Z toho, že se Jan Hamáček vypravil vyjednávat dodávky vakcín, není nadšený premiér Andrej Babiš. “Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,” uvedl premiér na tiskové konferenci. Ten se přitom snaží zabránit tomu, aby otázku vakcín řešil kde kdo. Už upozornil nastupujícího ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby do této věci nevstupoval. Jeho předchůdce Tomáš Petříček se totiž rovněž angažoval.

Jan Hamáček už v minulosti spolupracoval s vysoce postavenými Slováky. Před časem si jako poradce vzal bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, který musel odstoupit po smrti Jána Kuciaka. Později se ukázalo, že je zapleten do politických kauz a byl obviněn. Dosud sedí ve vazbě a čeká na soud.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments