Zlobbovaný Prymula záměrně neobjednal dost vakcín Pfizer, preferoval jiného dodavatele, řekl Robert Šlachta. Česko kvůli tomu očkuje nejpomaleji

V minulých dnech vyšly najevo klíčové informace zdůvodňující, proč se v České republice nedostává vakcín, zatímco ostatní země jich mají o poznání více. Nejvíce se u nás používá vakcína Pfizer, ve skutečnosti jí ale mohlo být ještě mnohem více, jak zjistil server Seznam Zprávy. Dnes by tak Česko nemuselo očkovat teprve lidi starší 65 let, ale třeba už i čtyřicátníky, jako to činí Slovensko. Ostatně, právě Slováci včera oznámili, že Česku věnují deset tisíc dávek vakcíny Moderna.

Robert Šlachta z hnutí Přísaha za nedostatkem vakcín vidí lobbing. “Prymula objednal jenom dva miliony z možných 4,6 milionu. To stejné u Johnson & Johnson. Dva miliony z 4,79 milionu. Když se teď Prymuly ptali, proč jich neobjednal víc, řekl, že jako fyzická osoba dostal informace o nejisté bezpečnosti vakcín Pfizer,” uvedl Šlachta na svém facebookovém profilu. “Nikomu to neoznámil, s nikým nekonzultoval. Jediné, co udělal, bylo, že se jako ministr rozhodl nenakoupit tolik Pfizeru, kolik mohl.

Ukázalo se přitom, že Prymula preferoval jiného dodavatele. Absolutní maximum vakcín objednal od společnosti Novavax. Problém je v tom, že tato očkovací látka stále čeká na schválení a k dispozici bude nejspíše až za několik měsíců, tedy v době, kdy už v podstatě mohlo být proočkováno stávajícími vakcínami, jichž ale Prymula neobjednal dostatek.

Robert Šlachta přitom nakreslil přímou linku spojující Prymulu se zájmy společnosti Novavax. “Ještě v roce 2018 poslal Prymula do Světové zdravotnické organizace dopis na hlavičkovém papíře Ministerstva zdravotnictví. Tehdy tam byl ještě jako náměstek. V dopise stojí, že firma Praha Vaccines splnila nejpřísnější kritéria, a proto chce na území Česka vyrábět vakcíny proti dětské obrně,” uvádí Šlachta. Už to se ukázalo být problémem, protože dopis se sice tvářil jako oficiální, ale jak se později ukázalo, na ministerstvu o něm nikdo nevěděl a neobjevil se ani v interním systému. “To, že firma splňuje nejpřísnější kritéria, nebyla pravda. V době, kdy Prymula dopis psal, nepodala firma ani žádost o speciální status pro práci s divokými viry,” vysvětluje Šlachta, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Na závěr pak dochází k propojení obou linek příběhu. Společnost Praha Vaccines totiž vlastní právě Novavax. Ukázalo se, že už v roce 2018 za tuto firmu Roman Prymula neoprávněně lobboval. A teď došlo k odhalení, že kvůli jeho lobbingu ve věci vakcín Česká republika přišla o velké množství vakcín.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments