Jaroslav Flegr: Zimní mutace jsou malér, šlápnutí na brzdu bude tentokrát bolet, nemocnice zachrání jen rychlé jaro. Za zproněru vakcíny na 15 let do vězení

Teď se na první pohled zdá, že epidemie stagnuje. Reprodukční číslo viru je těsně pod jedničkou, takže jeden nakažený v průměru nakazí jednoho nenakaženého. Na začátku ledna vystoupaly počty umírajících za den někam k 170, nyní poklesly ke 140, tedy vrátily se přibližně na hodnotu, na které byly před tím nesmyslným prosincovým rozvolněním. Počty pacientů v nemocnicích klesají, ale bohužel neklesají kvůli tomu, že by do nemocnic přicházelo méně pacientů, ale hlavně kvůli tomu, že postupně umírají pacienti, co zaplnili nemocnice a následně jednotky intenzivní péče kvůli předvánočnímu rozvolnění. Neakutní péče v nemocnicích byla centrálně vypnuta a prevence se zastavila samozřejmě také.

Počet pacientů s covidem a počet pacientů umírajících na covid jsme po nástupu ministra Blatného snížili pomocí důmyslného triku – po 20 dnech od posledního pozitivního testu na covid už hospitalizované nepočítáme mezi covidové pacienty. Oni nám však dál zlovolně blokují jednotky intenzivní péče a následně přetěžují krematoria. V celkovém počtu nakažených na milion obyvatel jsme čtvrtí na světě, za Andorou, Gibraltarem a Černou Horou, v počtu mrtvých na milion obyvatel až šestí (z opravdových zemí jsou zatím před námi už jen Belgie, Slovinsko a Británie, jinak vede Gibraltar a San Marino). Oproti minulým rokům loni zemřelo navíc 16-17 tisíc lidí (data za prosinec ještě nejsou úplná). Z nich skoro všichni zemřeli během té zbytečné podzimní vlny epidemie, tedy v říjnu, listopadu a prosinci.

Pod povrch je těžké nahlédnout, protože některá data nejsou k dispozici, nebo se nezveřejňují. Takže je třeba odhadovat situaci podle toho, co se děje v okolních zemích. Zatím u nás zřejmě převládá původní kmen viru. Je téměř jisté, že má reprodukční číslo nižší než 1, takže i při současných teplotách a při současné intenzitě protiepidemických opatření se jeho šíření zastavilo a jeho výskyt v populaci se snižuje. To je velké pozitivum – očekával bych, že v zimě nebudou stávající opatření dostačovat. Jenže venkovní teploty jsou zatím relativně vysoké, což nám může hrát do karet. Jak dlouho, to teprve uvidíme.

Malér je, že se už u nás začínají šířit zimní mutace. Zatím sice víme jen o přítomnosti té britské, ale téměř jistě tu budou i ty další. Je jich tu naštěstí zatím málo, ale na rozdíl od té původní varianty je jejich reprodukční číslo vyšší než 1, takže se u nás exponenciálně množí. Tím, jak stoupá jejich zastoupení v populaci, bude stoupat i celkové reprodukční číslo covidu. V podzimní vlně bylo skoro tři měsíce reprodukční číslo viru konstantní, takže se vývoj epidemie, třeba rychlost plnění nemocnic, dal snadno odhadnout – stačilo si vynést body na semilogaritmický papír a proložit přímkou. V této vlně se bude rozvoj epidemie odhadovat hůře. Reprodukční číslo viru totiž bude postupně stoupat, tak jak bude stoupat zastoupení zimních mutací v populaci. Máme snad výhodu v tom, že zimních mutací je více v okolních zemích, takže můžeme sledovat, jaký má dopad epidemie za našimi hranicemi. Volby a Vánoce jsou daleko, takže vláda snad včas šlápne plnou silou na brzdu a zabrání úplně nejhoršímu. Jenže tohle šlápnutí bude naši ekonomiku zatraceně bolet – a tentokrát už nejen sektor služeb. Před přehlcením nemocnic by nás snad mohlo zachránit jen to, kdyby opravdové jaro začalo do poloviny února a před dalšími 20-40 tisíci mrtvými jen to, kdyby se objevily nové účinné léky.

Co by měla vláda dělat? Předat okamžitě řízení boje s epidemií (včetně trasování, masového testování, vakcinace, nákupu léků a dalších zdravotnických prostředků) z kompetence zjevně naprosto nekompetentního Ministerstva zdravotnictví do kompetence nového orgánu, vedeného nezávislým odborníkem, nejlépe naverbovaným v zahraničí. Tento orgán by měl rozprášit současné vedení hygieny a začít skutečně trasovat nakažené (přestat to jen neobratně předstírat), začít masivně testovat v podnicích a ve školách (aspoň dvakrát týdně PCR testy ze slin či z kořene jazyka – PCR jsou dnes ve skutečnosti levnější a když se dělají ve velkém, tak i nesrovnatelně rychlejší než antigenní testy – a především, jejich negativní výsledek má cenu brát vážně dva dny, nikoli dvě hodiny, jako je tomu u antigenních testů, které, nechci-radši-vědět-proč, tolik upřednostňuje Ministerstvo zdravotnictví). Vybudovat velkokapacitní testovací laboratoře v krajích, kam by se svážely vzorky od soukromých i nesoukromých subjektů a testovaly se zde bezplatně. Pokusit se sehnat další vakcíny – a to doslova za jakoukoli cenu, všechny vakcíny rozdělit spravedlivě krajům a dál ponechat očkování zcela v jejich kompetenci. Předtím by ovšem parlament měl ve stavu legislativní nouze schválit nový trestný čin – zpronevěra vakcíny, s trestní sazbou od 5 do 15 let. Při té příležitosti by mohl schválit i zvýšení nemocenské pro covidové pacienty na 80% platu a jednorázový příspěvek 2000 korun pro každého pozitivně testovaného. Kdo z poslanců by pro to nezvedl ruku, ten by dostal po zásluze flákanec. Monitorovat vývoj a testování nových léků a léčebných postupů v zahraničí a snažit se ty nadějné co nejrychleji dostat o Česka. Organizovat a metodicky vést korektní testování potenciálně účinných léků – pro mne za mne, třeba včetně toho zatraceného isoprinosinu, ivermectinu, či dokonce CDS.

Jsme v situaci, kdy by se mělo zkusit úplně všechno, a ne učeně disputovat, co by mohlo nebo nemohlo fungovat. Začít konečně bojovat s dezinformacemi a přesvědčovat lidi o nutnosti a správnosti protiepidemických opatření – všechny televize by měly každodenně vysílat reklamní spoty i vzdělávací programy zaměřené na různé skupiny obyvatel. Sakra, jednou máme nouzový stav a ten tohle umožňuje nařídit i soukromým subjektům.

Jaroslav Flegr

Text byl původně publikován na facebookovém profilu autora.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *