Je váš pes génius? Zjistíte to pomocí jednoduchého testu

Pokud žijete v jedné domácnosti se psem, pravděpodobně už jste si všimli, jak inteligentní zvíře to je. Občas to dokonce vypadá, že rozumí všemu, co mu řeknete nebo si dokonce jen pomyslíte. Například si vzpomenete, že byste s ním měli jít na procházku a on už natěšený čeká u dveří. Jak ale zjistíte, že váš pes není jen inteligentní, ale že je dokonce geniální?

Vědci se inteligencí zvířat zabývají už dlouhé roky. V mnoha studiích se věnovali zejména různým druhům opic, které mají k člověku nejblíže a jež jsou schopny se naučit skutečně neuvěřitelné věci. Nová studie publikovaná v časopise Nature se ale konečně náležitě věnuje i nejvěrnějším přátelům člověka. Z jejích závěrů vyplývá, že psi jsou schopni naučit se název předmětu už po čtyřech opakováních. Dosud si přitom vědci mysleli, že něčeho takového je schopen pouze člověk.

Ne každý pes je génius

Výzkum nicméně zjistil, že tuto schopnost nemá úplně každý pes, který se ho účastnil. Dokázali to pouze výjimky, nebo géniové mezi psi, chcete-li. Jak ale zjistíte, zda mezi ně patří i váš domácí mazlíček?

Překvapivě to není složité, malý experiment si můžete udělat i doma. Pokud se ale ukáže, že váš pes génius není, nevěšte hlavu. Rozhodně to neznamená, že by byl méněcenný. Možná za to může některá z jeho předchozích zkušeností, případně patří mezi plemena, která se neučí jednoduše, na rozdíl od jiných.

Foto: Shutterstock

Součástí studie byla například border kolie Whisky, která se dokázala naučit jména 59 předmětů. Jorkšírský teriér Vicky Nina si zapamatoval pojmenování 42 hraček. Rekordy však drží pes Rico, který v roce 2004 rozlišil 200 předmětů a pes Chaser, jenž si v roce 2011 zapamatoval dokonce 1022 předmětů.

Ověřte inteligenci svého psa

Výzkum probíhal tak, že vědci každého psa požádali, aby přinesl konkrétní hračku. Výzkumníci ani majitelé psů hračky neviděli, aby nemohli volbu psa nějak ovlivnit. Když se ukázalo, že pes dokáže rozeznat všechny své hračky, dostali na hromadu dvě další. Whisky dokázala přinést novou hračku vždy, když o to byla požádána. Vicky Nina donesla novou hračku v 52,5 % případů.

V další části výzkumu se vědci pokusili psa naučit jména nových hraček a pak ho nechali, aby si s nimi hrál. Názvy hraček zopakovali čtyřikrát. Pak psa požádali, aby jednu z nich přinesl. Ukázalo se, že oba psi dokázali novou hračku správně identifikovat ve velké části případů. Dalších dvacet psů takové úspěchy ale neslavilo.

Vědci také zjistili, že přibližně po 10 minutách začal pes jména hraček zapomínat a po hodině se vzpomínky na hračky zcela vytratily. To znamená, že pes potřebuje častější opakování, aby se něco naučil.

Pravdou je, že tento test je velmi ovlivněn plemenem psa. Například border kolie se vyznačují velkou hravostí a obrovskou motivací plnit zadané příkazy. Naopak třeba angličtí chrti o hračky nejeví zájem, což ale neznamená, že by je nebylo možné naučit něco jiného.

Foto: Shutterstock