Nový fenomén mezi narkomany. Ve velkém si píchají koňská sedativa, vedlejší účinky neřeší

Zoufalí lidé dělají velmi často zoufalé činy. Například narkomani, kteří potřebují dávku, neváhají sáhnout prakticky po čemkoliv. Nový fenomén, který se šíří zejména ve Spojených státech amerických, to jen potvrzuje.

Podle portálu Live Science přibývá v amerických ulicích narkomanů, kteří namísto běžných drog užívají léky pro zvířata, případně různé kombinace. Jak uvádí výzkum publikovaný v časopise Injury Prevention, lidé neváhají užívat ani léky na uklidnění, které jsou určené pro koně. Až třetina lidí, která ve Filadelfii zemřela na předávkování opiáty, měla v těle stopy po tomto sedativu.

Uklidňující lék pro koně je známý jako xylazin a není běžně považován za opiát. Výzkumy však prokázaly, že se v současné době často přimíchává do heroinu nebo fentanylu. Jeho výskyt v posledních deseti letech strmě stoupá a situace se každým rokem zhoršuje. Poprvé ho zaznamenali v roce 2000 v těle předávkovaného narkomana v Portoriku. Od té doby se rozšířil v podstatě do celé země.

Foto: Shutterstock

Zmíněná studie přitom operuje pouze s případy, u kterých se přítomnost xylazinu podařilo zdokumentovat. Laboratoře jeho přítomnsot totiž velmi často nezjišťují, protože jde o lék určený pro zvířata. Odborníci proto požadují, aby se při pitvě zjišťovala i přítomnost xylazinu. Kromě toho je třeba sledovat, jaký vliv má tato látka na zdraví ještě žijících uživatelů.

Zatím se podařilo zjistit jen to, že tato látka může u člověka vyvolat pokles krevního tlaku a zpomalut srdeční činnost. Mnoho vedlejších účinků však zatím není náležitě zdokumentovaných a lékaři je tak jen odhadují. Domnívají se například, že koňské sedativum zvyšuje riziko úmrtí po předávkování.

Ve studii, která proběhla ve Filadelfii, vědci konstatují, že mezi lety 2010 až 2015 byl xylazin přítomný v těle pouhých 2 % předávkovaných, ale do roku 2019 toto číslo vyšplhalo už na 31 %.

Zatím není zcela zřejmé, proč se koňské sedativum xylazin do drog přidává a zda narkomani vědí, že je součástí dávky, případně zda kombinaci vyhledávají záměrně. Výzkumníci však v ulicích Filadelfie od některých narkomanů zjistili, že po přidání xylazinu se účinek drogy prodlužuje.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments