
Každý touží vlastnit rodinný dům, pokud možno také se zahradou, ovšem už jen málokdo tuší o tom, jaké povinnosti se na něj v takovém případě vztahují. Jejich zanedbání potom obvykle končí velmi špatně, jelikož se tak rozhasí nejen sousedské vztahy, ale navíc dojde také k udělení pokuty.
Můžete na to doplatit
Měli byste si dát především pozor na to, aby vám na zahradě nerostla některá ze zakázaných rostlin, jež spadají do takzvaných invazivních druhů. “Invazní nepůvodní druhy jsou nejen rizikem pro naši přírodu, ale způsobují i citelné finanční škody, v některých případech ohrožují i lidské zdraví. Náklady na jejich účinnou regulaci se jen u nás odhadují na více než 250 milionů korun ročně,” informuje Ministerstvo životního prostředí ve své zprávě o nových pravidlech.
Rostliny, jako je bolševník velkolepý nebo pajasan žláznatý, nesmíte na svých zahradách pěstovat a už vůbec nijak nepřispívat k jejich rozšířování. Měli byste si tudíž dát pozor také na sekání zahrady, protože pokud tyto druhy jen tak posekáte, můžete je ve skutečnosti rozšířit.
Co se také příliš neví a co lidé hodně zanedbávají, to je standardní údržba zahrad. Nemůžete je nechat jen tak ladem, ale musíte se o nich starat. V to se počítá především pravidelné sekání, odstraňování plevele a škodlivých rostlin či organismů. Pakliže byste tak nečinili, mohli byste svým nekonáním ohrožovat i své sousedy.

Zákony mluví jasně
“Pokud vlastník dlouhodobě neudržuje svůj pozemek (například neseče trávu nebo dochází jeho nečinností k zaplevelování sousedních pozemků atd.), přichází v úvahu rovněž postup podle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,” uvádí magazín Moderní obec s tím, že je možné udělit pokutu až 30 tisíc korun.
Čtěte také: Kdo má zahradu, ať se okamžitě přihlásí. Ještě v roce 2024 dostanete 100 tisíc na ruku
Zkrátka a dobře, než si pořídíte zahradu, seznamte se se všemi povinnostmi, které se k jejímu vlastnictví vážou. Zároveň je třeba říct také to, že na vlastní zahradu můžete čerpat různé dotace, jako je například ta na zachytávání dešťové vody.
Foto: Shutterstock