Kolik žen vidíte na obrázku? Drtivá většina lidí nedokáže najít všechny

Rádi trávíte čas u hlavolamů nebo si u odpolední kávy projíždíte internet a relaxujete třeba u článků s optickými iluzemi? Pak jste na správném místě, protože tu pro vás jednu takovou zábavnou optickou iluzi máme.

Kolik žen je na obrázku

Úkol zní jednoduše: podívejte se na tento obrázek a spočítejte, kolik žen do něj umělec zakomponoval. Na první pohled zřejmě vidíte jen jednu, ale dejte si čas a bystřete oči – brzy jich určitě najdete víc.

Než se dostaneme k řešení, připomeňme si, proč nás optické iluze tak moc baví.

Obliba optickým klamů

Optické iluze měli lidé rádi odjakživa. Fascinují nás především proto, že mozek se vzpírá uvěřit tomu, že jeden obrázek, tedy jeden konkrétní vjem, jde interpretovat více způsoby. Je totiž zvyklý na to věc vnímat, pak ji zařadit do některé běžné škatulky a tak ji interpretovat – díky této vlastnosti dokážeme chápat svět kolem nás.

Když však přijde na optické iluze, je všechno jinak. Jeden z nejznámějších optických klamů – dívka a stařena – je toho dobrým příkladem. Podíváte se na obrázek, interpretujete ho jako stařenu, jenže najednou si váš mozek začne všímat dalších detailů a zaznamená i tvář dívky. Začne vás tedy nutit napínat zrak a soustředit se a vytrhne vás z běžného povrchního koukání, čímž optická iluze zaujme vaši pozornost – a to se v době, kdy jsme zahlceni vjemy, stává málokdy.

Detailní vyobrazení malby Čtyři ženy. / Foto: Oleg Shuplyak

Tak co – našli jste je?

Na obraze jsou ztvárněné čtyři ženy. Jedna z nich je hlavní postavou, kterou vidí každý – telefonující mladá žena s divoce rozhozenými vlasy. Spodní část jejího trička vás možná upozornil na existenci další ženy – to jsou totiž její ústa, nad nimi najdete i oko. Profil další ženy vystupuje z předloktí hlavní dívky: povšimněte si nosu, úst a oka. A ta poslední? Ta se skrývá v dívčině dlani. Možná jste si původně mysleli, že mladá žena telefonuje, teď to ale spíš vypadá, že naslouchá dívce, kterou si vynesla až k uchu.

Optická iluze pochází od ukrajinského malíře Olega Shuplyaka.

Foto: Oleg Shuplyak , zdroj: Nationalworld

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments