Žena strávila 60 let v kovovém vaku. Měla dávno zemřít, ale přesto stihla velké věci

V dobách vážných potíží a depresivních chvil je někdy dobré se podívat na inspirativní příklady, které nám zvednou náladu i morálku. Někdy může jít o někoho v našem okolí, jindy nám může pomoct příběh až zpoza oceánu.

Žena se železnými plícemi

Příběh Marthy Mansonové není neznámý, protože její vůle k životu po celá desetiletí fascinovala její okolí i novináře a jejich prostřednictvím i lidi po celém světě.

Martha žila až do 11 let naprosto běžný život. Avšak poté se nakazila dětskou obrnou. Její bratr zemřel, ji lékaři dokázali zachránit – ale za strašlivou cenu.

Svaly v celém Marthině těle atrofovaly a ona by se brzy zadusila, pokud by ji lékaři neuzavřely do speciální železné kapsle, které se přezdívá „železné plíce“. Šlo o kovovou komoru, která obepíná v podstatě celé tělo pacienta, a prostřednictvím změn tlaků umožňují pacientovi dýchat.

Dnes už se od užívání tohoto přístroje ustupuje, ale v minulém století šlo o jedinou možnost jak zachránit život lidem, jako byla Martha.

Nikdy se nevzdávat

Martha se však rozhodla, že se nevzdá. I když věděla, že další měsíce a roky stráví uzamčená v kovové schráně, chtěla dostudovat střední školu. Nakonec vystudovala i dvě univerzity. Stala se novinářkou, a dokonce si našla i práci. Po celý život pracovala a trávila čas s velkou skupinou svých přátel, kteří ji navštěvovali a pomáhali jí v jejím těžkém údělu.

Přestože ji čekala desetiletí života v železném vězení, nevzdávala se a žila svůj život tak dobře, jak jen jí to okolnosti umožňovaly.

Foto: Shutterstock

Plnohodnotný život i s velkým handicapem

Martha se nakonec dožila 72 let. Žila obklopena rodinou a přáteli a vždy se snažila o aktivní přístup k životu.

V tom pro nás může být inspirací. I s těmi těmi největšími omezeními, které si nikdo z nás neumí ani představit, se dá prožít radostný a naplněný život.

Foto: Shutterstock, zdroj: abcNEWS, Youtube

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments