Holá kůže ustoupila evoluci. Které národy si stále pěstují bujné ochlupení a proč je tak důležité?

Pralidé se pyšnili bohatým ochlupením celého těla. Od té doby ale už uplynula spousta času. Vývoj nás o většinu srsti postupně připravil. Dnes nám zbyly jenom její zlomky a i ty z estetických a hygienických důvodů odstraňujeme. Je to opravdu správná taktika? Porost těla nám v životě pomáhá mnohem více, než bychom předpokládali. 

Ochrana proti bakteriím

Dodnes velkou část našeho těla pokrývají chloupky, obvykle ale bývají tak jemné, že je téměř ani nepostřehnete. Když přijdete do puberty, vyroste vám ale ještě další kabátek – pubické ochlupení, které má každý různě barevné, dlouhé a husté. To, jak bude vypadat, předurčuje vaše pohlaví, hormony i genetické dispozice. Jaké úkoly plní? Pomáhá chránit intimní místa před nečistotami a přenosem bakterií, včetně sexuálně přenosných infekcí, jak napovídá jedna studie uveřejněná v roce 2017 v BMI Journals. Dále udržuje přirozeně vlhké prostředí a optimální teplotu genitálií.

U žen hraje roli partner

Z ženského pohledu se otázkou ochlupení genitálií zabývá například kanadsko-americká gynekoložka Jen Gunterová v knize Bible vagíny, která upozorňuje, že chloupky chrání ženskou vulvu a bývají důležité i během sexuálního prožitku. Podle vědců snižují tření při sexu. Hodně žen se podle statistik holí hlavně tehdy, když mají přítele a žijí aktivním sexuálním životem. Potom některé z nich věnují svému klínu pozornost klidně i každé dva dny. Když jsou samy, jsou v této oblasti mnohem méně aktivní a klidně si nechají chloupky růst třeba i měsíc. Jak je tomu u mužů, kteří mívají ochlupení i na hrudi a zádech? K nejchlupatějším národům se řadí ti ze Středomoří, následují Skandinávci. Češi si nestojí špatně, ochlupených je asi 60 ‒ 69 %. Takřka holou kůži s pouhými 5 % chlupů mívají obyvatelé ze subsaharské Afriky. I muži ale přistupují k jejich úpravě – zkracování či úplnému odstranění.

Vábnička na opačné pohlaví

V současnosti znamenají ochlupené intimní partie často až stigma. Lidé si je úzkostlivě holí a ukázat před opačným pohlavím, že máte v podpaží či v klíně prales, se rovná společenskému faux pas. Studie napovídají, že 59 % žen a 61 % mužů si ohanbí upravuje. Podle módních trendů si ženy častěji vybírají vyholené protějšky. V minulosti tomu tak ovšem nebylo. Naopak něžné pohlaví upřednostňovalo chlupáče, protože instinktivně vycítilo, že jde o silné, zdravé muže, se kterými zplodí kvalitní potomstvo. Zarostlá hruď působila mohutnějším dojmem a podněcovala zájem dam. Navíc finský docent evoluční psychologie Markus J. Rantala uvádí, že chloupky v intimních mohou mít ještě další úkol: Zachycují se na nich feromony jako vábnička pro opačné pohlaví. Tedy chlupatější jedinec je z tohoto pohledu také atraktivnější. Přesvědčivé vědecké důkazy pro toto tvrzení ale zatím chybí.

Foto: Shutterstock

Chlupy nahrazují termo prádlo

V čem chlupy pomáhají i dnes a proč bychom to s jejich holením neměli přehánět? Nejde jenom o ochranu intimních partií. Chlupy na hrudi a zádech u mužů hrají nezastupitelnou úlohu v oblasti regulace tělesné teploty. Chloupky slouží k odvádění vylučovaného potu, který se z nich odpařuje a tím se ochlazuje přehřáté tělo. Chlapi, kteří mají geneticky dán bujnější porost získávají výhodu, disponují vlastně přirozeným funkčním prádlem. Především sportovci, kteří utratí vysoké částky za termo prádlo ze speciálních vláken na odvod potu, dobře vědí, o čem je řeč. Díky ochlupení se v létě ochladíte, v zimě zase neprochladnete. Proto není rozumné se této výhody šmahem zbavovat jenom kvůli momentálnímu diktátu módy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Researchgate, Medicalnewstoday, Health

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Holá kůže ustoupila evoluci. Které národy si stále pěstují bujné ochlupení a proč je tak důležité?”

  1. Ženy, které se vyfláknou na tu,, pedofilní krásu” pro svůj protějšek udělají svému tělu max. dobře. Najednou zjistí, že jim ustanou gyn. obtíže ve formě různých neopodstatněných (jelikož jsou zdravé) výtoků, svědění apd. Je obecné tvrzení, že orální sex je s porostem nechutný. Řekl bych, že je nechutný vůbec. Osobně v tom vidím perverzi strkat nos a jazyk do míst vylučovacích orgánů, kde proudí moč a exkrementy. Zdravý a silný chlap nepotřebuje žádná lákadla tohoto typu stejně, jako pornografii ne. Ono i spousta žen by se bez toho ráda obešla, ale vyhoví. Kdysi se muži,, zježili “jen pouhou myšlenkou na slečnu či odhalením jejich lýtek. Dnes potřebují desítky stimulantů pro svou povadlost, už od mládí. Ne všichni samozřejmě, ale pravdou je, že především pornoprůmysl a zmiňované módní trendy lidi zdegenerovali. Podotýkám, že je to můj osobní náhled na věc a není univerzální pro každého. Ať si každý dělá co chce a co se mu líbí a v rozmezí hodnot a názorů a potřeb co sám uznává, nebo jsou pro něj důležité. Nic to však nezmění na tom, že je to zvláště pro ženy velmi nezdravé. Jsou otevřené každé nečistotě zvenčí a to není můj názor jen, to je potvrzený gyn. fakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *