Holá kůže ustoupila evoluci. Které národy si stále pěstují bujné ochlupení a proč je tak důležité?

Pralidé se pyšnili bohatým ochlupením celého těla. Od té doby ale už uplynula spousta času. Vývoj nás o většinu srsti postupně připravil. Dnes nám zbyly jenom její zlomky a i ty z estetických a hygienických důvodů odstraňujeme. Je to opravdu správná taktika? Porost těla nám v životě pomáhá mnohem více, než bychom předpokládali. 

Ochrana proti bakteriím

Dodnes velkou část našeho těla pokrývají chloupky, obvykle ale bývají tak jemné, že je téměř ani nepostřehnete. Když přijdete do puberty, vyroste vám ale ještě další kabátek – pubické ochlupení, které má každý různě barevné, dlouhé a husté. To, jak bude vypadat, předurčuje vaše pohlaví, hormony i genetické dispozice. Jaké úkoly plní? Pomáhá chránit intimní místa před nečistotami a přenosem bakterií, včetně sexuálně přenosných infekcí, jak napovídá jedna studie uveřejněná v roce 2017 v BMI Journals. Dále udržuje přirozeně vlhké prostředí a optimální teplotu genitálií.

U žen hraje roli partner

Z ženského pohledu se otázkou ochlupení genitálií zabývá například kanadsko-americká gynekoložka Jen Gunterová v knize Bible vagíny, která upozorňuje, že chloupky chrání ženskou vulvu a bývají důležité i během sexuálního prožitku. Podle vědců snižují tření při sexu. Hodně žen se podle statistik holí hlavně tehdy, když mají přítele a žijí aktivním sexuálním životem. Potom některé z nich věnují svému klínu pozornost klidně i každé dva dny. Když jsou samy, jsou v této oblasti mnohem méně aktivní a klidně si nechají chloupky růst třeba i měsíc. Jak je tomu u mužů, kteří mívají ochlupení i na hrudi a zádech? K nejchlupatějším národům se řadí ti ze Středomoří, následují Skandinávci. Češi si nestojí špatně, ochlupených je asi 60 ‒ 69 %. Takřka holou kůži s pouhými 5 % chlupů mívají obyvatelé ze subsaharské Afriky. I muži ale přistupují k jejich úpravě – zkracování či úplnému odstranění.

Vábnička na opačné pohlaví

V současnosti znamenají ochlupené intimní partie často až stigma. Lidé si je úzkostlivě holí a ukázat před opačným pohlavím, že máte v podpaží či v klíně prales, se rovná společenskému faux pas. Studie napovídají, že 59 % žen a 61 % mužů si ohanbí upravuje. Podle módních trendů si ženy častěji vybírají vyholené protějšky. V minulosti tomu tak ovšem nebylo. Naopak něžné pohlaví upřednostňovalo chlupáče, protože instinktivně vycítilo, že jde o silné, zdravé muže, se kterými zplodí kvalitní potomstvo. Zarostlá hruď působila mohutnějším dojmem a podněcovala zájem dam. Navíc finský docent evoluční psychologie Markus J. Rantala uvádí, že chloupky v intimních mohou mít ještě další úkol: Zachycují se na nich feromony jako vábnička pro opačné pohlaví. Tedy chlupatější jedinec je z tohoto pohledu také atraktivnější. Přesvědčivé vědecké důkazy pro toto tvrzení ale zatím chybí.

Foto: Shutterstock

Chlupy nahrazují termo prádlo

V čem chlupy pomáhají i dnes a proč bychom to s jejich holením neměli přehánět? Nejde jenom o ochranu intimních partií. Chlupy na hrudi a zádech u mužů hrají nezastupitelnou úlohu v oblasti regulace tělesné teploty. Chloupky slouží k odvádění vylučovaného potu, který se z nich odpařuje a tím se ochlazuje přehřáté tělo. Chlapi, kteří mají geneticky dán bujnější porost získávají výhodu, disponují vlastně přirozeným funkčním prádlem. Především sportovci, kteří utratí vysoké částky za termo prádlo ze speciálních vláken na odvod potu, dobře vědí, o čem je řeč. Díky ochlupení se v létě ochladíte, v zimě zase neprochladnete. Proto není rozumné se této výhody šmahem zbavovat jenom kvůli momentálnímu diktátu módy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Researchgate, Medicalnewstoday, Health

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments