Komentář: Proč se vlastně očkovat, když mladým a zdravým nebezpečí nehrozí? Blatný udělal obrovský přešlap, který se ještě vymstí

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného nebylo dosud schopno spustit kampaň, která by Čechům vysvětlila prospěšnost očkování proti Covidu-19 a zároveň je ujistila v tom, že jsou vakcíny bezpečné a nemusí se jich vůbec bát. V přímém přenosu vlastně sledujeme neschopnost státu něco takového připravit. Namísto toho z ministerstva houfně odcházejí lidé. Jen za posledních 24 hodin to byl náměstek Aleksi Šedo a koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. Oba velcí odborníci.

V obou případech se ukázalo, že odchod byl způsoben nekompatibilitou s ministrem zdravotnictví Blatným. Kdo ví, možná si jeho podřízení dovolili něco namítnout proti tomu, jakým způsobem ministr vede resort a jak extrémně škodlivých výroků se veřejně dopouští.

Jan Blatný v minulém týdnu naprosto nepochopitelně začal bagatelizovat riziko úmrtí na koronavirus. Zprvu si zřejmě chtěl udělat jen PR toho, jak dobře Česká republika epidemii pod jeho vedením zvládá, byť opak je pravdou: jsme jedni z nejhorších na světě. Zvolil ale ten nejhorší možný způsob. Po vzoru dezinformátorů začal tvrdit, že to hrozivé číslo představující celkový počet obětí na Covid-19 vlastně tak hrozné vůbec není. Vždyť se do něj počítají oběti autonehod s pozitivním testem a pak především všichni ti, kdo přijdou do nemocnice s problémy, ale není jasné, zda pak zemřou na chronickou nemoc, nebo právě na covid.

Copak ale ministr neviděl data svých statistiků, která dokládají přesný opak toho, co tvrdí? Nejenže všichni ti lidé, co jsou ve statistice uvedeni jako oběti Covidu-19, ještě mohli žít. Ono je obětí koronaviru ve skutečnosti ještě více. Stačí si porovnat počet loňských úmrtí s průměrem předchozích let. Nechápe ministr, který je zároveň lékařem, že mnoho chronických chorob lze samo o sobě velmi dobře kompenzovat, ale když se k nim přidá koronavirus, je to už nad síly současné medicíny? Na co tedy tito lidé zemřeli?

Přesto ale Blatný trvá na svém: na koronavirus umírají především ti, kdo měli nějakou jinou nemoc a kdoví, zda by nezemřeli stejně. Pouhých 30 % z celkového počtu obětí spojil ministr přímo s covidem. Jenže pak se u zdravých lidí dostáváme na smrtnost někde na úrovni chřipky. A to už je přeci v pohodě, mohou si říct mladší ročníky, které žádným zdravotním problémem netrpí. Proč bychom se pak měli očkovat vakcínou, které stejně tak úplně nevěříme, protože nám to nikdo nevysvětlil?

Ministr zdravotnictví se svých nesmyslných výroků dopustil navíc v době, kdy konečně začala mírně růst ochota Čechů nechat se naočkovat. Ta podle posledního výzkumu vzrostla na 58 %. Je to stále velmi málo, ale bez kampaně a s Blatným v čele zdravotnictví se to jeví téměř jako zázrak.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments