Komentář: Blatný rozložil ministerstvo zdravotnictví. Nikdo neví, co se děje, škoda, že jde o životy

Ministerstvo zdravotnictví se zdá být v nebývale špatné kondici. Ne snad, že by tento moloch někdy fungoval ideálně, ale současnému ministrovi zdravotnictví se zjevně podařil dokonat jeho rozklad. V klidných dobách bychom to možná ani nepostřehli, jenže teď je k ministerstvu napnuta veškerá pozornost, protože ho jednoduše potřebujeme v maximální síle, aby bylo schopno bojovat proti koronavirové epidemii.

Bohužel se stal pravý opak. Ministerstvo zdravotnictví se stalo nejslabším článkem státního aparátu. Nejprve byly vidět jen příznaky tohoto stavu, aniž bychom věděli, co se odehrává uvnitř. Není náhodou, že se v České republice rozjela druhá vlna epidemie nejhůře na světě. A kdyby se to náhodou stalo, dobře fungující země by nedopustila, aby se to samé opakovalo i ve vlně třetí. Česku se to přihodilo. Pokud někdo přemýšlel, proč tomu tak je, dnes už to ví.

Ministerstvo zdravotnictví tohoto státu fakticky zkolabovalo. Tak dlouho mluvilo o tom, aby se to náhodou nestalo nemocnicím, až se to stalo jemu samému, tedy mozku, který by měl vše kolem zdraví v České republice řídit. Události posledních dní v tomto ohledu nemohou nechat nikoho na pochybách.

V době, kdy se s nejvyšší prioritou řeší očkování, a Česko v něm zoufale zaostává jak v přípravě logistiky, tak přesvědčovací kampaně, se dozvíme, že odstupuje koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta se slovy, že je to marné. Kromě toho vyplulo na povrch, že ho ministr Jan Blatný v prosinci zaměstnal na půl úvazku. Ano, jeden z nejdůležitějších postů v této době měl tento odborník zastat v poloviční pracovní době.

O pár hodin později opustil ministerstvo zdravotnictví náměstek ministra pro lékařskou péči Aleksi Šedo. A opět se to neobešlo bez jeho komentáře. Podle bývalého náměstka bylo v podstatě nemožné s Blatným pracovat, protože vůbec nekomunikoval.

Završení těchto událostí potom přinesl závěr včerejšího dne. Ministerstvo zdravotnictví z nějakého důvodu doporučilo očkovacím centrům, aby zpomalila nebo přestala s očkováním první dávky vakcíny. Ta potom narychlo skutečně začala rušit termíny již objednaným seniorům nad 80 let. O pár desítek minut později vystoupil premiér Andrej Babiš, mimo jiné také zmocněnec pro očkování, který prohlásil, že je to celé nesmysl a senioři se mají očkovat dále podle plánu. Prý o tom mluvil s ministrem Blatným a ten netušil, kdo doporučení vydal. Buď se premiérovi bál přiznat, že za tím stojí on sám, nebo o tom opravdu nevěděl. Která z těchto možností je lepší?

Už i premiér Babiš veřejně vyjádřil pochybnosti o fungování Jana Blatného na ministerstvu zdravotnictví. Zmínil například jeho nešťastné výroky o tom, kolik úmrtí vlastně Covid-19 způsobil nebo nezpůsobil. Teď už to ale nejsou jen výroky, ministerstvo totiž pod Blatného vedením přestalo plnit své úkoly. Opět platí, že v dobrých časech by se to dalo nějak přestát, dnes ale není možné ztratit už ani den navíc. Jde skutečně o lidské životy. Musí dojít ke změně.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments