Komentář: Jeho výroky jsou nepřijatelné. Babiš už dva týdny hledá za Blatného náhradu, mluví se o návratu známého jména

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se v posledních týdnech definitivně vymkl kontrole a přestává plnit roli, která se od něj očekává. Tedy krizovým způsobem vést nejdůležitější ministerstvo současnosti a dělat vše pro to, aby se epidemie v České republice dostala do přijatelných mezí. To se, jak známo, vůbec nedaří, a to už velmi dlouho. Blatný sice nastupoval do úřadu ve složité době, ale namísto toho, aby pomohl krocení viru, svými nepromyšlenými kroky naopak pomohl jeho šíření. Navíc se dopouští výroků, nad kterými zůstává rozum stát, a to nejen veřejnosti, ale už i premiérovi Andreji Babišovi.

Ministr zdravotnictví je jistě hodně na očích, přesto však situace, kdy neuplyne dne, aby nebylo nutné řešit po něm nějaký malér, už svou neúnosností bije do očí. Poslední týden nemohl nechat nikoho na pochybách, že Jan Blatný není mužem na správném místě a nedošlo tedy k tomu, že by tento zajíc narychlo vytažený z klobouku po Prymulově konci nějakým zázrakem zabodoval a stal se zachráncem Čechů. Výroky o tom, že na Covid-19 vlastně neumírá zase tolik lidí, jak ukazují statistiky nebo neznalost základních výdajů, které ministerstvo vydává za testy, případně hodinové odchody klíčových odborníků z úřadu, zkrátka není možné dále ignorovat. Vše pak jen podtrhlo včerejší ministrovo doporučení, aby očkovací centra přestala aplikovat první dávku vakcíny. Po Babišově zásahu Blatný ani nepřiznal chybu a řekl, že neví, kdo takové doporučení vydal. Byla to však jeho mluvčí, která si to nejspíše sama nevymyslela.

Po všech těchto událostech Andrej Babiš konstatoval, že výroky Jana Blatného z poslední doby jsou “absolutně nepřijatelné”. Symbolicky se tak stalo na tiskové konferenci po jednání vlády o současném epidemickém stavu, kterého se však ministr zdravotnictví neúčastnil a zastupoval ho jeho náměstek.

Jde o první znak Blatného loučení. Podle zákulisních informací začal premiér Andrej Babiš s hledáním nového ministra zdravotnictví už před dvěma týdny, kdy se definitivně ukázalo, že Blatný není schopen zprocesovat očkování tak, aby proběhlo v řádu měsíců a nikoliv let. Zmíněné výroky tomu jen nasadily korunu a hledání nástupce zintenzivnily.

Babiš však naráží na stejný problém, který měl už po odchodu Romana Prymuly z úřadu. Do žhavého křesla ministra zdravotnictví se nikomu z kvalitních adeptů nechce. S trochou nadsázky lze říct, že první Blatného chybou bylo přijetí této nabídky. Sám nedokázal zhodnotit, že do této funkce ještě nedorostl, případně si správně neuvědomil, do čeho jde. Podle zdroje z okolí premiéra nechce Andrej Babiš takovou chybu zopakovat. Hledá proto člověka, který by nelehkou roli dokázal zvládnout a nemusel ho po třech měsících znovu měnit. Stále hlasitěji se spekuluje o návratu Romana Prymuly, který před svým neslavným koncem začínal projevovat na tuzemské poměry vysokou kvalitu a především zkrátka epidemii a všemu kolem skvěle rozumí. Pokud by si dostatečně posypal hlavu popelem za svůj prohřešek, veřejnost by jeho návrat v tuto nelehkou chvíli zřejmě akceptovala.

Dokladem toho, že Prymulova role opět roste a že se možná chystá předání otěží ministerstva, je i jeho pozvánka na dnešní jednání vlády, kde by se mělo probírat přitvrzování opatření.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *