Komentář: Jeho výroky jsou nepřijatelné. Babiš už dva týdny hledá za Blatného náhradu, mluví se o návratu známého jména

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se v posledních týdnech definitivně vymkl kontrole a přestává plnit roli, která se od něj očekává. Tedy krizovým způsobem vést nejdůležitější ministerstvo současnosti a dělat vše pro to, aby se epidemie v České republice dostala do přijatelných mezí. To se, jak známo, vůbec nedaří, a to už velmi dlouho. Blatný sice nastupoval do úřadu ve složité době, ale namísto toho, aby pomohl krocení viru, svými nepromyšlenými kroky naopak pomohl jeho šíření. Navíc se dopouští výroků, nad kterými zůstává rozum stát, a to nejen veřejnosti, ale už i premiérovi Andreji Babišovi.

Ministr zdravotnictví je jistě hodně na očích, přesto však situace, kdy neuplyne dne, aby nebylo nutné řešit po něm nějaký malér, už svou neúnosností bije do očí. Poslední týden nemohl nechat nikoho na pochybách, že Jan Blatný není mužem na správném místě a nedošlo tedy k tomu, že by tento zajíc narychlo vytažený z klobouku po Prymulově konci nějakým zázrakem zabodoval a stal se zachráncem Čechů. Výroky o tom, že na Covid-19 vlastně neumírá zase tolik lidí, jak ukazují statistiky nebo neznalost základních výdajů, které ministerstvo vydává za testy, případně hodinové odchody klíčových odborníků z úřadu, zkrátka není možné dále ignorovat. Vše pak jen podtrhlo včerejší ministrovo doporučení, aby očkovací centra přestala aplikovat první dávku vakcíny. Po Babišově zásahu Blatný ani nepřiznal chybu a řekl, že neví, kdo takové doporučení vydal. Byla to však jeho mluvčí, která si to nejspíše sama nevymyslela.

Po všech těchto událostech Andrej Babiš konstatoval, že výroky Jana Blatného z poslední doby jsou “absolutně nepřijatelné”. Symbolicky se tak stalo na tiskové konferenci po jednání vlády o současném epidemickém stavu, kterého se však ministr zdravotnictví neúčastnil a zastupoval ho jeho náměstek.

Jde o první znak Blatného loučení. Podle zákulisních informací začal premiér Andrej Babiš s hledáním nového ministra zdravotnictví už před dvěma týdny, kdy se definitivně ukázalo, že Blatný není schopen zprocesovat očkování tak, aby proběhlo v řádu měsíců a nikoliv let. Zmíněné výroky tomu jen nasadily korunu a hledání nástupce zintenzivnily.

Babiš však naráží na stejný problém, který měl už po odchodu Romana Prymuly z úřadu. Do žhavého křesla ministra zdravotnictví se nikomu z kvalitních adeptů nechce. S trochou nadsázky lze říct, že první Blatného chybou bylo přijetí této nabídky. Sám nedokázal zhodnotit, že do této funkce ještě nedorostl, případně si správně neuvědomil, do čeho jde. Podle zdroje z okolí premiéra nechce Andrej Babiš takovou chybu zopakovat. Hledá proto člověka, který by nelehkou roli dokázal zvládnout a nemusel ho po třech měsících znovu měnit. Stále hlasitěji se spekuluje o návratu Romana Prymuly, který před svým neslavným koncem začínal projevovat na tuzemské poměry vysokou kvalitu a především zkrátka epidemii a všemu kolem skvěle rozumí. Pokud by si dostatečně posypal hlavu popelem za svůj prohřešek, veřejnost by jeho návrat v tuto nelehkou chvíli zřejmě akceptovala.

Dokladem toho, že Prymulova role opět roste a že se možná chystá předání otěží ministerstva, je i jeho pozvánka na dnešní jednání vlády, kde by se mělo probírat přitvrzování opatření.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments