Kousek od Země proplouvalo neznámé těleso. Popisuje ho přísně tajný dokument

V posledních měsících se na veřejnost dostaly zprávy o tom, že v roce 2014 se nad Papuou Novou Guineou objevil malý meteor o průměru necelého půl metru. Možná se vám na tom nezdá nic zvláštního. A co když vám řekneme, že výzkum tohoto tělesa, označila vláda USA, za tajný? To už zní docela zajímavě, že?

Meteority na Zemi

Pád meteoritu na Zemi není zas tak neobvyklým jevem. Po celém světě se dají nalézt meteority, které nám spadly, a to ať už jejich fragmenty, nebo dokonce celé kusy. Fragmenty meteoritu už byly nalezeny dokonce i na Marsu!

To, že se vesmírné těleso objeví v naší atmosféře není tedy nic zvláštního. Obvykle se však roztaví a zmizí ještě před dopadem na povrch Země. Když některý z nich průlet naší atmosférou „přežije“, mají vědci žně: mohou ho totiž najít a analyzovat.

Případ z roku 2014

Proč tedy vzbudil malý meteorit roku 2014 tolik pozornosti? Hořící vesmírní objekt zaujal vědce svou rychlostí, která byla vyšší, než je u meteoritů obvyklé. Podezření, že meteorit pochází z jiné hvězdné soustavy, než je ta naše, se brzy potvrdilo.

A to byla chvíle, kdy meteorit začal zajímat i lidi mimo vědeckou obec. Tělesa, která k nám přiletí ze vzdálenějších míst vesmíru, totiž mohou obsahovat neznámé materiály a látky, případně přinést informace o zatím neprozkoumaných částech vesmíru.

Osm let než se informace dostaly na veřejnosti

Trvalo osm let, než se informace o výzkumu tohoto tělesa dostaly na veřejnost. Můžeme si klást otázku, kolik dalších takových vesmírných objektů dopadlo na naši Zemi a nyní jsou zkoumány, aniž bychom o tom věděli.

Každopádně se zdá velmi zajímavé, že vesmír nemusíte zkoumat nejmodernějšími systémy k pozorování vzdálených galaxií – někdy si stačí zkrátka počkat na to, co nám spadne z nebe. Možná že jednou učiníme velký objev i tímhle jednoduchým způsobem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Arxiv, TheScientist

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments