Když se řekne Čech, automaticky si představíme Slovany. Ti jsou přeci považováni za naše předky. Vždyť praotec Čech přivedl celou družinu Slovanů a společně se usídlili v okolí hory Říp. Jenomže Slované tvoří pouze jednu čtvrtinu naší genetické výbavy. Jaká další etnika se v naší genetické výbavě vyskytují? Některá z nich vás možná překvapí.
Slovanské kmeny a jejich smíšení s prapůvodním obyvatelstvem
Při příchodu slovanských kmenů na území dnešní České republiky došlo k jejich míšení s Germány, Kelty a dalšími etniky, která tvořila původní obyvatelstvo. Jenomže přes Evropu a dnešní Česko neustále proudily další a další národy – a každý z nich po sobě zanechal stopu. Z toho vyplývá, že pouze 18 % obyvatelstva České republiky je považováno za předky oněch prapůvodních obyvatel, kteří na našem území žili před tím, než přišli první Slované.
Slovanské kořeny jsou dominantní
Slovanské kořeny má oproti tomu celých 35 % české populace, což je skoro dvojnásobek oproti čistokrevným potomkům původních obyvatel. Dalo by se tedy říci, že Slované původní obyvatele území dnešního Česka téměř pohltili.

Germáni, Keltové, Vikingové a další
Jak jsme již zmínili, velkou část původního obyvatelstva tvořili také Germáni a Keltové, kteří v současné době tvoří českou populaci z 30 %. Překvapivé může být to, že celých 10 % českého obyvatelstva má své prapředky ve Skandinávii a v těle jim proudí vikinská krev. Zbývající obyvatelstvo má původ židovský, jihoevropský či dokonce sibiřský a mezopotámský. Jedná se zkrátka a dobře o pestrou směsici etnik.
Zajímá-li vás kdo byli vaši prapůvodní předci, můžete podstoupit genetický rozbor z něhož vyčtete, jak pestré máte kořeny. Jak je totiž patrné, vaše kořeny mohou být pestrou směsicí slovanských, germánských, keltských, ale také skandinávských genů.
Foto: Shutterstock, zdroj: ČT24, BBC