Některé ženy stále “trpí pro krásu”. Kruté způsoby, kterými se ženy mrzačí, aby vypadaly lépe

My ženy jsme schopné pro krásu strpět kdejakou útrapu – od dietních režimů, dlouhých hodin strávených v posilovně až po bolestivou depilaci. I když se nám to může někdy zdát úplný horor, zdaleka to není nic proti tomu, jak musely pro ideály krásy trpět ženy v minulosti nebo jaké hrůzy je čekají v některých nám vzdálených kulturách.

Utažené korzety

Korzety, do kterých se ženy sešňěrovávaly po celá staletí, si vysloužily pověst téměř mučícího nástroje. Legendy o tom, jak dívkám srůstala střeva a jak se v korzetech dusily, se vyprávějí z generace na generaci a řada žen se dnes kvůli nim korzetů bojí.

Pravda je, že pokud žena nosí korzet s rozumem, nemá se čeho bát. Problémem v minulosti bylo to, že se korzety utahovaly až příliš, aby dívkám vytvarovaly subtilní postavu s vosím pasem, a také se nosily příliš dlouho – obvykle celý den. Když si vezmete moderní korzet na večerní akci, rozhodně se žádného zdravotního problému nemusíte obávat.

Věčná zima

S vyvoláním zdání křehkosti zřejmě souvisel i zvyk, který se držel v Evropě hlavně v 18. a na počátku 19. století. Šlechtičny nosily velmi lehké šaty, které měly podtrhnout jejich jemnou krásu a zranitelnost. Musíme si však uvědomit, že například v Anglii, kde počasí nebývá obvykle ideální, to nebyl zrovna med. A ani kontinentální zimy opravdu nejsou stvořené pro róby lehounké jako vánek.

Přestože je a i tehdy bylo zřejmé, že chodit v zimě jen v lehkých šatech je o zdraví, dívky podléhaly módním trendům a šaty dále stále nosily. Řada z nich na to doplatila zápalem plic, který v podmínkách 18. století často končil smrtí.

Zvyky afrických kmenů

Řadu naprosto šílených zvyků, které mají podpořit dívčí krásu provozují domorodé kmeny v Africe. Svět občas obletí fotografie dívek s obrovskými kruhy v ústech či nose. Časté je také tetování, které na nás působí znetvořujícím dojmem, ale pro dané ženy je symbolem krásy. Šokující je pak třeba zvyk dávat mladým dívkám na krk obruče, které jim mají prodloužit šijí a vytvořit ladný labutí krk.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science, abc

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments