Jak bude vypadat život za sto let? Zařídí moderní technologie dokonalou budoucnost, nebo zkázu?

Snad co je svět světem, lidé uvažovali o tom, jaká bude budoucnost za sto let. Některá období byla optimistická a lidé si představovali šťastnou a úžasnou budoucnost, jindy předpokládali, že svět už nebude existovat nebo že budou jejich potomci žít ve strašlivé dystopii. My nejsme jiní – sníme o tom, co bude po nás úplně stejně jako naši předci.

Moderní technologie – záchrana, nebo zkáza

S divokým rozvojem moderních technologií se svět mění ne každý sto či padesát let, ale téměř každý rok. Zatímco dnešní děti se běžně učí s pomocí osobních počítačů nebo laptopů, už odmala jsou zvyklé používat mobilní telefony, hrají na nich hry a komunikují prostřednictvím sociálních sítí nejen se svými kamarády ze školy, ale i s přáteli z druhého konce světa, ještě před pár lety to bylo naprosto nepředstavitelné.

O to víc si však klademe otázku, kam to všechno povede? Umělá inteligence budí v technooptimistech vzrušení a nadšení: vždyť v technologicky vyspělé budoucnosti možná nebudou smrtelné choroby a dokážeme vymýtit zločin. Někteří se však obávají: neovládnou roboti lidstvo? Nebudou moderní technologie využívat totalitní režimy k ovládnutí lidstva?

Pokrok nezastavíš

Ať už se technologií bojíme, nebo se z nich radujeme, musíme si zvykat na to, že tu s námi budou. Můžeme tedy předpokládat další rozvoj chytrých domácností – možnost ovládat procesy v domě odkudkoli, silné zabezpečovací systémy, „komunikace“ s domem. To jsou věci, které už se do určité míry objevují dnes a jistě se budou dál rozvíjet. Podobně tomu zřejmě bude se samořiditelnými auty.

Do budoucna také zřejmě můžeme téměř jistě předpokládat převod peněz do čistě virtuální formy.

Foto: Shutterstock

Jídlo a ekologické otázky

Vzhledem k tomu, že už teď je problematické všechny lidi na planetě uživit, předpokládá se, že se bude postupně přecházet na uměle vyráběnou stravu, která bude mít výhodu v tom, že bude obsahovat přesný poměr nutričních hodnot, jaké člověk potřebuje.

Vzhledem k dopadům na životní prostředí můžeme počítat s odklonem od živočišné výroby, a naopak posílení v oblasti vegetariánské stravy.

Velkou otázkou jsou dopady klimatické změny na náš svět. Pokud ji dokážeme zmírnit, nemusí být následky tak strašlivé, jak se dnes vědci obávají. Přesto však bude zřejmě docházet k oteplování planety, vymírání některých druhů z fauny i flory, případně zaplavování některých měst na březích oceánů.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments