Mars byl již jednou osídlen. Vědci prozradili, co se doopravdy událo

Vznikl život na Marsu a teprve potom se přesunul na naši planetu? Japonští vědci nedávno publikovali studii, která napovídá, že to možné je. Jsme tedy ve skutečnosti Marťany?

Kam zmizeli Marťané?

Odborníci tvrdí, že osud Rudé planety změnil dopadu asteroidu. Na Marsu se vyskytují krátery, protože se ve sluneční soustavě nachází hned vedle pásu asteroidů, které do něj doslova „buší“ a on sám nedisponuje větším měsícem, který by ho před vesmírnými objekty chránil. Země má výhodu v podobě svého Měsíce, ale i tak známe z minulosti příklady, kdy na ni vesmírné kameny spadly a měnily běh jejích dějin. V případě kráteru Chicxulub na mexickém poloostrově Yucatan se odborníci domnívají, že jeho vznik se stal primární příčinou vyhynutí dinosaurů. Mohlo se něco podobného stát na Marsu? V oblasti Lyot se na Rudé planetě nalézá kráter o průměru asi 201 km, což ukazuje sílu dopadu vesmírného tělesa a může být jedním z hlavních důvodů, proč se na planetě nyní nachází poušť. Pokud ale touto událostí civilizace na Marsu zanikla, kam se poděli Marťané? Mohli se třeba dostat na Zemi? Odpovědi na otázky chybí.

Freepik
Foto: Freepik

Bakterie přežijí 10 let

Po desetiměsíční cestě ze Země na Marsu 20. července 1976 přistává sonda Viking 1 a pořizuje zde fotografie, které ukazují, že obě planety mohou něco společného. Některé oblasti na Marsu se podobají místům na Zemi. Příběh života na Marsu ale pokračuje. NASA do malého kontejneru umístila vzorky marťanské půdy ve zkumavce a týden pozorovala, co se bude dít. Vznikly zde bubliny, známky výskytu oxidu uhličitého, který vydechují mikroorganismy. Test života na Marsu dopadl pozitivně. Další zkoušky jiného typu ale byly negativní. NASA proto život na Marsu nepotvrdila. Někteří vědci předpokládají, že Mars měl dříve atmosféru podobnou Zemi, která zanikla před 65 miliony let. Teorie panspermie hovoří o tom, že mikroorganismy na Marsu ulpěly na povrchu skal a odtud se dostaly na povrch naší planety. Je to reálné? Možná ano. Každé dva roky se totiž obě planety nacházejí poměrně blízko sebe. Japonští vědci v čele s profesorem Tokijské univerzity Akihikem Yamagishim to nedávno potvrdili testem testováním na Mezinárodní vesmírné stanici. Z jejich studie vyplývá, že bakterie Deinococcal mohou přežít UV záření ve vesmíru až 10 let, a to zejména v případě, chrání-li je hornina.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mysteriesrunsolved, Livescience

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments