Katolická církev měla nulu za ďáblův nástroj. Proč se z tohoto čísla stal postrach

Dovedete si představit, že byste sčítali či násobili, anebo dělali nějaké ještě složitější matematické operace s římskými číslicemi? Že ne? Pak buďte rádi, že nežijete ve středověké Evropě, tam by vám totiž ani nic jiného nezbylo.

Tradice s římskými číslicemi

Evropa vychází z antických řecko-římských základů a často je to velmi dobrá tradice. Někdy to však trochu skřípe – třeba v případě římských číslic. V dobách, kdy většina lidí neuměla počítat a velké počty k životu zas až tak nepotřebovala, to nevadilo. Těch pár letopočtů na budovy se dalo zvládnout i s římskými číslicemi a obchodníci či vládci si také poradili.

Jak se však obchod rozšiřoval a stále více lidí potřebovalo ke svému životu počty, začínaly být římské číslice trochu na obtíž. Člověk by si řekl, že Evropa tehdy přivítala jednoduché arabské číslice jako dar z nebes – ale to by se zatraceně pletl.

Ďáblovo dílo?

V nadpisu článku zaznělo, že nula byla považována za Satanovo dílo. Nejde ani tak o nulu, jako o celou soustavu arabských číslic. Katolická církev k ní zaujala velmi nedůvěřivý a odmítavý postoj. Symbolem toho se stala nula, která v římském číslování neexistuje a v tom arabském byla. Kdo tedy používal nulu, ten byl automaticky podezřelý, neboť bylo zřejmé, že používá číslice vymyšlené nevěřícími.

Přestože nulu a arabské číslice Evropané rozhodně znali už nejpozději na konci 10. století, do běžného života začaly pronikat až okolo roku 1200 a zcela se prosadily ještě později.

Foto: Shutterstock

Jak by vypadal dnešní život bez nuly?

Rozhodně odlišně než teď. Bez nuly bychom nebyli schopni provádět složité početní operace. Stejně tak všechna výpočetní technika stojí na existenci nuly. I naše vnímání světa je odvislé od toho, že známe nulu – co třeba měření teploty „pod nulou“ a „nad nulou“?

Z těchto důvodů jsme si docela jistí, že i kdyby do Evropy nepřišla nula z arabského světa, vymysleli by Evropané vlastní efektivní číselnou řadu, se kterou by mohli pracovat. Vývoj civilizace by si to zkrátka vynutil.

Foto: Shutterstock, zdroj: Peakd, Livescience, Scientificamerican

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments