Vědci přišli na to, že Trojský kůň vlastně neexistoval

Na příběh o Trojském koni, kterého Řekové využili k tomu, aby konečně dobyli dlouho obléhané město Trója, si určitě vzpomínáte. Jenomže co když to všechno bylo trochu jinak a Trojský kůň ve skutečnosti vůbec neexistoval v podobě, kterou s ním máme spojenou? Námořní archeolog Francesco Tiboni ve své nové knize totiž předkládá teorii o tom, že Trojský kůň nebyl tím, čím jsme si mysleli.

Jak vypadal Trojský kůň? Údajně měl úplně jinou podobu, než jsme si doposud mysleli

Přestože slovní spojení Trojský kůň se již stalo součástí našich slovníků a všichni si pod tímto pojmem představujeme obrovského koně, v jehož útrobách byli schování řečtí vojáci. Podle Francesca Tiboniho se jedná o chybný překlad. Trojský kůň podle něj totiž nebyl koněm, nýbrž lodí.

Trojský kůň měl podobu lodi

Jak je to možné? Tiboni vysvětluje, že řecké slovo hippos se dá přeložit dvěma způsoby. Buď se překládá jako kůň nebo jako hroch. Právě slovo hippos, které mělo hned dva významy, se používalo v přeneseném významu pro označení obchodních lodí, které byly na přídi zdobené figurou, jež připomínala koňskou hlavu.

Foto: Shutterstock

Darovaná loď jako symbol kapitulace

Skutečnost, že by Trojský kůň byl obchodní lodí, je mnohem logičtější a událostem spojeným s touto válkou přidává na důvěryhodnosti. Během bitev se totiž lodě využívaly k tomu, aby slabší strana uznala převahu té silnější. Řekové tedy pomocí lodě dali Tróji najevo svou kapitulaci. Jelikož jsou ale veškeré události spojené s Trojským koněm staré již tisíce let a nejspolehlivějším zdrojem informací je Homérův epos Ilias, není ani jisté, že k těmto událostem skutečně někdy došlo.

Co si myslíte o Trojském koni? Domníváte se, že měl skutečně podobu koně nebo se přikláníte na stranu Tiboniho a myslíte si, že to byla obchodní loď s koňskou hlavou na přídi?

Foto: Shutterstock, zdroj: Hurriyetdailynews, Aleteia, Jasoncolavito

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments