Vědci dlouhé roky sledují lidožravého žraloka. Nedávno se po letech znovu objevil

Bílí žraloci odpradávna děsí lidi. Není divu – jsou to záhadní predátoři, kteří se mohou zničehonic vynořit zpod hladiny a udeřit. Jejich útok je krvavý a smrtící. Strach ze žraloků se navíc rozšířil po natočení snímku Čelisti. O to větší pozornost vzbudí, když se některý z nich objeví blízko u pobřeží.

Jen pár útoků žraloka na člověka ročně

Statisticky patří útok žraloka na člověka k velmi málo častým případům. Ročně dojde zhruba k deseti úmrtím člověka po střetu s tímto predátorem. Pravděpodobnost, že vás napadne žralok je tedy naprosto minimální. Přesto jde o tak hrůznou událost, že právě z toho mají strach miliardy lidí po celém světě.

Obří bílý žralok na pobřeží USA

Bílého žraloka dlouhého kolem čtyř metrů a vážícího téměř půl tuny se podařilo výzkumníkům odchytit a dát mu sledovací zařízení. Dokonce ho i pojmenovali – říkají mu Ironbound podle ostrova, kde ho spatřili poprvé.

Od té doby se ukázalo, že žralok je pořádný cestovatel. Místa, kde se vynořuje na hladinu (a tím umožňuje sledování své polohy) jsou od sebe často vzdálená i tisíc kilometrů. Předpokládá se, že žralok je ročně schopný uplavat až 20 000 kilometrů.

Naposledy byl viděn u pobřeží Severní Karolíny

Po delší době Ironbounda výzkumníci zaznamenali u pobřeží Severní Karolíny. Předpokládá se, že žraloci cestují oceánem mezi místy vhodnými pro páření a místy, kde je hodně potravy. Zároveň si však musí vybírat trasy, na kterých je vyhovující teplota vody, žraloci totiž potřebují, aby měl oceán i v poměrně velké hloubce alespoň 12 °C. I změny klimatu tedy ovlivňují migrační trasy žraloků.

Foto: Shutterstock

Člověk není oblíbenou potravou žraloka

Útoků žraloka na člověka je tak málo hlavně proto, že člověk není pro žraloka přirozenou potravou. Tou jsou menší ryby, želvy, případně tuleni. Pokud žralok napadne člověka, je to obvykle tím, že je hodně hladový nebo nějak narušený – třeba dezorientovaný. Někdy se uvádí jako důvod útoku, že si žralok spletl člověka se zmíněným tuleněm.

Foto: Shutterstock, zdroj: NBCNews, CNN, TODAY

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments