Jak by asi vypadal svět, kdyby Adolf Hitler nerozpoutal druhou světovou válku? Přestože se jedná o pouhou hypotézu, chybělo málo a říšský kancléř mohl být zabit na konci první světové války. Proč k tomu nedošlo? Kdo byl oním mužem, který ho měl na mušce?
Na podzim 1918 mohlo dojít k neuvěřitelnému obratu v dějinách
Píše se podzim roku 1918 a první světová válka se chýlí ke konci. Ačkoliv to netuší, britský voják Henry Tandey, který bude po první světové válce patřit k válečným hrdinům, mohl 28. září 1918 zcela proměnit dějiny. Jak?
Muž, který nezastřelil Hitlera
Nedaleko francouzské vesničky Marcoing má Henry Tandey na mušce německého nepřítele. Než ale zmáčkne spoušť, nepřítel se na něj podívá, Tandey si povšimne jeho zranění a po chvilce váhání ho nechá jít. V povaze Henryho Tandeyho totiž není střílet raněné Němce, takže život neznámého ušetří. V té chvíli ovšem vůbec netuší, že oním neznámým nebyl nikdo jiný než Adolf Hitler.

Rána, která mohla změnit běh dějin
Historku o tom, že život Vůdce ušetřil právě onen oceňovaný a uznávaný britský voják, rozšířil sám Hitler. Těžko tedy říct, co je na něm pravdivého. Sám Henry Tandey se totiž k tomuto údajnému střetu vyjádřil slovy, že nerad střílel raněné, ale kdyby tušil, co mohl odvrátit neváhal by ani vteřinu. Jisté je, že tato historka o setkání britského vojáka s budoucím nacistickým vládcem pomohla k vytvoření ikony. Adolf Hitler se díky tomuto incidentu stal vyvoleným, který unikl smrti pouze o vlásek. To, jak tuto situaci vykládal akorát potvrdilo jeho vnímání sebe sama jako Boha.
Někdy stačí málo a běh dějin se může během jedné vteřiny zcela otočit. Nikdy se nedozvíme, jakým směrem by se historie ubíhala, kdyby Henry Tandey neměl slitování a zastřelil tohoto raněného německého vojáka.
Foto: Shutterstock, zdroj: BBC