Ministr zdravotnictví se přiznal: národní očkovací plán jsem sestavoval podle filmového thrilleru

Někdy může velmi pomoci i fantazie filmových tvůrců. Dokládá to příklad průběhu očkování ve Velké Británii, které postupuje jedním z nejrychlejších temp na světě. Překvapivě za tím ale nejsou žádné kdovíjak sofistikované modely. Britský ministr zdravotnictví se nechal jen inspirovat známým thrillerem z roku 2011.

Velká Británii neváhala a obstarala si velké množství vakcín, zatímco jiné státy, včetně těch sdružených v Evropské unii, ještě váhaly a snažily se licitovat o cenu. Rychlé rozhodnutí dnes nese ovoce. Počty očkovaných rychle narůstají a vakcín je stále dostatek. Na začátku února už se ve Spojeném království podařilo naočkovat více než deset milionů lidí první dávkou, přičemž přibližně půl milionu z nich dostalo i dávku druhou. Teď přitom vyšlo najevo, co za včasným nákupem vakcín stojí.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock pro rádio LBC přiznal, že nakoupil značné množství dávek vakcíny proto, že si pamatoval, jak se vyvíjel děj filmu Nákaza z roku 2011. Hvězdně obsažený snímek Stevena Soderbergha byl přitom inspirován epidemií koronaviru SARS v letech 2002 až 2004. Film se tak některými svými aspekty velmi blíží tomu, co zažíváme v současné pandemii, byť ta zatím nemá tak dramatické následky. Děj se točí kolem země, ve které se vzduchem šíří smrtelný virus a zabíjí infikované v průběhu několika málo dní. Kromě viru se ale šíří panika a dezinformace, které se ukazují být stejně nebezpečné jako samotná nákaza. Také ve filmu se nakonec podaří vyvinout vakcínu a USA pak vytváří pořadník očkování na základě loterie podle data narození.

Poradci ministra zdravotnictví uvedli, že šéf resortu si byl od začátku vědom důležitosti vakcíny. Podle něj pouze ona může covid-19 zastavit, a proto se soustředil hlavně na to, aby jí byl dostatek. I zmíněný film totiž demonstruje, že pokud nebude vakcíny dost, šíření nákazy se nezastaví. Hancock proto od společnosti AstraZeneca namísto doporučených třiceti milionů dávek nakoupil rovnou sto milionů. “Film ukazuje, že okamžik největšího stresu nastává při sestavení očkovacího programu. Vědci a výrobci musí najednou zohlednit obrovské množství faktorů. Proto jsem trval na tom, abychom pro každého dospělého objednali dvě dávky. Zároveň už jsme v srpnu a září začali pracovat na prioritách očkování a představili je veřejnosti,” uvedl filmový fanoušek Matt Hancock.

Nezbývá než konstatovat, že český ministr zdravotnictví Jan Blatný film Nákaza nejspíše neviděl nebo ho považoval za příliš odtržený od reality.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments