Špatné zprávy. Vakcína AstraZeneca nechrání před novou mutací, vylepšená verze bude k dispozici až na podzim

Sotva došlo ke schválení vakcíny AstraZeneca pro použití v Evropské unii, už se ukazuje, že možná nebude zdaleka takovým přínosem, jak se očekávalo. Farmaceutická společnost totiž vydala nepříznivou zprávu o ochraně, kterou její vakcína poskytuje proti jihoafrické mutaci koronaviru. Výzkum nedokázal potvrdit jakoukoliv ochranu před těžkým onemocněním covidem-19 a pouze omezenou ochranu před lehkým onemocněním.

AstraZeneca provedla menší studii v Jihoafrické republice a zveřejnila její výsledky. “Raná data nám ukazují omezenou účinnost proti lehkému onemocnění způsobenému jihoafrickou variantou koronaviru B.1.351,” uvádí společnost v tiskové zprávě. “Bohužel jsme nebyli schopni ověřit její efekt vůči těžkému onemocnění a hospitalizacím, protože zkoumané subjekty byly převážně mladí zdraví lidé.

Společnost AstraZeneca proto už začala ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou s vývojem upravené vakcíny, která by měla být účinná i proti jihoafrické mutaci, případně dalším, dnes známým variantám viru, tedy britské a brazilské mutaci. Přestože je na vývoj napřena veškerá snaha, firma počítá s uvedením nové vakcíny až na podzim tohoto roku.

Jde v zásadě o první potvrzení toho, že současná vakcinace ještě nemusí přinést kýžené vítězství vůči koronaviru. Sotva se s ní začalo, objevily se nové mutace, na které příliš nefunguje. Nabízí se otázka, zda vakcíny vůbec budou schopny na koronavirus vyzrát. Může se totiž stát, že jen co se dokončí vývoj nových látek proti současným kmenům, vzniknou zase nové mutace, které budou vůči očkování imunní.

Nejde přitom jen o vakcínu AstraZeneca. Také další společnosti opatrně připouštějí, že zřejmě ani jejich látky nebudou vůči novým mutacím fungovat tak dobře, jak by měly. Také ony sice slibují možnost jejich úprav, ale s nejistým výhledem.

V České republice se zatím šíří převážně britská mutace, proti které snad ještě vakcíny určitou účinnost mají, byť to není potvrzeno testy. V jiných evropských státech už byla ale zjištěna právě i jihoafrická mutace a je jen otázkou času, kdy se dostane i sem, pokud zde už není.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments