Ve hře je nové jméno jako náhrada za Blatného. Jde o komunikačně zdatného epidemiologa

Premiér Andrej Babiš podle svého okolí stále nevzdává snahu nalézt za ministra zdravotnictví Jana Blatného schopnější náhradu. Situace ve zdravotnictví je kritická, nedaří se srazit počty nových případů nákazy, lidé se pod tíhou opatření začínají bouřit a očkování nepostupuje tak, jak by mělo. O nějaké přesvědčovací kampani, která měla být hotová už dávno, ani nemluvě. Téměř to vypadá, jakoby se na ministerstvu zdravotnictví nic nedělo. Tedy pokud ministr Blatný zrovna nevyrazí do Chebu a nepobouří zdejší lékaře a politiky tím, že odmítne pomoc Německa a raději pacienty z přeplněných nemocnic převáží do vzdáleného vnitrozemí.

V současné době se však do mise na ministerstvu zdravotnictví nikomu nechce. Není těžké uhodnout proč. I pokud by dotyčný byl výrazně schopnější než Jan Blatný, stále by sklízel negativní reakce veřejnosti například za zpřísňování opatření a navíc by se musel vypořádat s tím, že premiér Babiš do resortu často neopatrně zasahuje a někdy tak působí určitý chaos.

Chvíli se zdálo, že by se na ministerstvo zdravotnictví mohl vrátit Roman Prymula. Ten to sice veřejně dementoval, ale zdroje tvrdí, že by případnou nabídku přijal. Jeho ambicí se však zřejmě obává premiér Babiš, který už ho považuje spíše za člověka blízkého prezidentu Miloši Zemanovi a jeho okolí. Chce ho tak mít sice jako odborníka po svém boku, ale nerad už by mu svěřoval exekutivní funkci.

Dalším adeptem byl současný náměstek ředitele FN Motol Martin Holcát, který už rovněž jednou jako ministr zdravotnictví úřadoval a sice v Rusnokově vládě. Také on má blízko k Zemanovi, ovšem netrpí přehnanými ambicemi. Podle dostupných informací byl Holcát Babišem osloven, ale do náročného úkolu se mu nechtělo.

Nově se začíná skloňovat jméno hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala. Ten se stal mediálně známou tváří, když velmi klidně dokázal vysvětlovat dopady různých opatření a vyslovoval realistická doporučení. Jde navíc o typ charismatického řečníka, který dokáže publikum o své věci přesvědčit. Na rozdíl od Blatného je mu navíc jasné, jak závažné výzvě čelíme.

O Smejkalovi jako nejvhodnějším kandidátovi je přesvědčen například imunolog Václav Hořejší. “Mým favoritem by byl hlavní epidemiolog z IKEM, pan doktor Petr Smejkal. Připadá mi jako opravdu výborný kandidát. Nevím ovšem, jestli by takovou obtížnou funkci přijal,” uvedl Hořejší pro Blesk. Prozradil také, že ho už na vysoce postaveném vládním místě navrhnul poté, co ho současný ministr zklamal svými nemístnými výroky.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments