
Pokud si lidé něčemu odvykli, tak jsou to nejrůznější masivní přírodní katastrofy, které mají potenciál měnit části celých kontinentů, případně způsobit takovou zkázu, že se to navždy zapíše do historie velmi černým písmem.
Je tu velké nebezpečí
Současné generace zažily vlastně jen obří vlnu tsunami v Asii v roce 2004. A tak nějak doufají, že už nic dalšího nepřijde. Je však prakticky jisté, že se něco stane, jen je otázkou kdy.
Odborníci už ostatně soudí, že příští katastrofu dost možná způsobí nějaký ten vulkán. Na světě je stále řada aktivních, přičemž příliš nepotěší, že ty nejaktivnější a nejnebezpečnější se nacházejí v Evropě.
Je až s podivem, kolik takových vulkánů má Itálie. A právě tam se jeden z nich hlásí o slovo. Jde o Campi Flegrei, neboli Flegrejská pole. Tato sopka za poslední dva měsíce vyděsila hned dvakrát, a to teď v květnu a předtím v březnu. V obou případech vyvolala zemětřesení o síle 4,4 stupně, což není vůbec málo.

Dochází k probouzení
Sopka Campi Flegrei se postupně probouzí již od roku 2005, přičemž v roce 2012 začala být z tohoto důvodu nepřetržitě sledována. Experti přitom pozorují stále silnější seismickou aktivitu.
Na vyhlídkách příliš nepřidá, že to byla právě Campi Flegrei, která měla před 39 tisíci lety na svědomí největší sopečnou erupci v historii celé Evropy. Tehdy došlo k vychrlení stovek kubických kilometrů lávy, kamení a prachu do ovzduší.
Potom se ale uklidnil a lidstvo se s tímto vulkánem naučilo žít. Ostatně, vyrostla kolem něj bohatá aglomerace v podobě Neapole a jejího okolí. Pakliže by sopka vybuchla, přímo ohrozí přibližně 500 tisíc lidí.
Foto: Shutterstock