Nejvyšší správní soud tvrdě ostřeluje covidová opatření. Vláda dostala poslední varování, pak budou opatření zrušena s okamžitou platností

Nejvyšší správní soud znovu zasáhl a shodil další z covidových opatření ministerstva zdravotnictví. Prohlásil, že nošení respirátorů uvnitř budov či v hromadné dopravě není odůvodněné. Ministerstvo má teď tři dny na to, aby věc napravilo. Soud však pohrozil, že pokud jeho rozhodnutí bude znovu ignorováno, příště rozhodne bezodkladně. To by pak lidem například umožnilo nařízení ministerstva nerespektovat.

Nejvyšší správní soud se v tomto případě zabýval podnětem fyzické osoby, která trpí dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy a povinnost nosit respirátor jí činí značné problémy. Jeho nošení dokonce ohrožuje zdraví stěžovatele více, než kdyby ochranu dýchacích cest nenosil.

Soud ve svém verdiktu poukazuje na skutečnost, že se ministerstvo zdravotnictví podobnými případy vůbec nezabývá. Zároveň mu vytkl nedostatečné zdůvodnění opatření, jako už v řadě případů předtím.

Naposledy přitom Nejvyšší správní soud kritizoval opatření ministerstva zdravotnictví v neuznávání naměřených protilátek jako ekvivalentu k očkování či negativnímu testu. Zároveň se pozastavil nad tím, proč pro využívání služeb stačí potvrzení o očkování, když bylo potvrzeno, že i očkované osoby mohou koronavirus šířit. Ministerstvo se však rozhodlo toto rozhodnutí ignorovat.

V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ uvedl k aktuálnímu rozhodnutí předseda osmého senátu Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.

Soudce také uvedl, že zvažoval zrušit daná opatření rovnou, ale nakonec tak neučinil, protože toto opatření se vztahuje i na návštěvu pacientů ve zdravotnických službách, které by to mohlo ohrozit.

Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,” konstatoval soudce Petr Mikeš.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments