Někteří Češi půjdou do důchodu rychle, jiní až v hodně vysokém věku. Chystá se velké dělení. Jak na tom budete vy?

Bohužel jsme to dopracovali tak daleko, že se nám důchodový systém doslova rozpadá pod rukama. Najednou je v obrovském deficitu, který bude v dalších letech ještě narůstat a všichni nad tím jen krčí rameny, jakoby to nebylo jasné. Tím, že se do systému dělaly nesmyslné zásahy a současné generaci důchodců se bezmezně přidávalo, zadělalo se na velké problémy do budoucna.

Počítejme roky

S nimi se budou muset vyrovnat především ti, kdo do penze teprve půjdou. A o co více si přilepšili dnešní důchodci, o to více si oni budou muset odepřít. Nejde přitom jen o to, že v příštích desítkách let nebudou moci penze růst ani zdaleka takovým tempem jako v posledních letech, ale i o to, že lidé budou chodit do penze podstatně později.

Opatření se chystají hned na několika frontách. V první řadě by měl být postupně navýšen minimální věk pro odchod do důchodu na 68 let. Už teď se ale mluví o tom, že to dost možná nebude stačit a například expert na důchody Vladimír Bezděk se nechal slyšet, že už v dnešní situaci by to mělo být spíše 70 let.

Bude to však pojištěno ještě zezdola. V rámci novely důchodů totiž začne platit opatření, které říká, že lidé budou muset odpracovat, respektive platit sociální pojištění alespoň 40 let, namísto dosavadních 35 let. Jinak důchod jednoduše nedostanou. Už teď je oněch pětatřicet let často kritizováno jako bariéra, do které každý rok narazí tisíce lidí, kteří mají sice důchodový věk, ale nemají odpracováno.

Foto: Shutterstock

Práce se protáhne

Ministerstvo práce a sociálních věcí však chystá i další kroky, které mohou do systému zasít určitou nespravedlnost. Mezi jednotlivými lidmi se totiž doširoka rozevřou nůžky. Zatímco jedni budou moci odcházet do penze relativně brzy, a to na základě náročné práce, případně toho, že budou mít dříve “odpracováno”, další se budou muset trápit třeba i přes tu sedmdesátku.

Pokud někdo začne pracovat v manuálně náročné profesi třeba v 18 letech, dosáhne na dobu povinného pojištění teoreticky už v 58 letech. A pokud dělal něco náročnějšího, zřejmě bude moci do penze skutečně odejít. Naopak vysokoškolák, který si studium protáhl do třiceti a začal pracovat až potom, půjde do důchodu nejdříve v 70 letech, protože zřejmě nebude vykonávat ani nic fyzicky náročného.

Foto: Shutterstock, zdroje: CC, E15, MPSV, Finance

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments