Dnešní domácnosti jsou doslova prošpikovány nejrůznější elektronikou a spotřebiči. Ještě nikdy v historii toho lidé tolik nevyužívali, ale dnes už je to naprostý standard. Málokterá domácnost je přitom takovému množství elektrických zařízení přizpůsobena. Jednoduše potom chybí zásuvky nebo nejsou tam, kde byste je zrovna potřebovali.
Je to jen otázka času
Proto také v domácnostech nacházíme takové množství nejrůznějších kabelů a prodlužovaček. Ty tento problém do značné míry řeší, avšak málokdo se zamýšlí nad tím, jak doopravdy fungují a zda si tímto nezadělávají na určitý problém. “Je to až neuvěřitelné, co všechno nacházíme v českých bytech a domech zapojeno do prodlužovaček,” říká pro server Mix24.cz elektrikář Michal Dostál. “Někde je s podivem, že to funguje a že se ještě nic nestalo.“
Pravdou totiž je, že prodlužovačka jednoduše není klasická zásuvka a není možné se k ní tak chovat. Jistě, ono to po nějakou dobu bude fungovat, když ji svým způsobem přetížíte, ale od ideálu je to opravdu daleko. Navíc, pokud byste věděli, co všechno tím riskujete, už nikdy byste to neudělali.
“Apeluji na všechny, aby prodlužovačky používali pouze na menší spotřebiče, respektive takové, které nemají takovou spotřebu energie,” říká elektrikář. Ideální to je tedy na nejrůznější nabíječky mobilních telefonů, tabletů či notebooků. V prodlužovačce můžete mít zapojen třeba i počítač napřímo a ani televize není kdovíjakou chybou.
Dva kabely do sebe opravdu nikdy
Nikdy byste však do prodlužovačky neměli zapojovat velké spotřebiče, jako je lednice, pračka, myčka či sušička. Ty by měly mít vždy vlastní zásuvky. “Ještě více to je třeba zdůraznit u různých topidel, které se právě teď začínají používat. Třeba přímotopy nebo ohřívače vody je potřeba zapojit přímo do zásuvky,” vysvětluje elektrikář Dostál.
Důvodem je to, že pokud máme v prodlužovacím kabelu nevhodný spotřebič, kabel se bude přehřívat. Nějakou dobu to může vydržet, ale reálně je to poukázka na průšvih za miliony korun. Jednoho dne totiž může definitivně vzplanout a zapálit třeba celý barák.
Oblíbenou pomůckou českých domácností je také to, že prodlužovací kabely zapojují do sebe, aby vytvořily ještě větší dosah. Větší chybu už opravdu udělat nejde, protože takto způsobíte přetížení prakticky stoprocentně a rizika dále rostou.
Foto: Shutterstock
Vždy záleží na tloušťce jednotlivé žily v kabelu. Ta určuje kolik výkonu kabel snese. Kde jste vyhrabali vašeho rádoby elektrikáře ???
Máme dementně uzpůsobený byt, takže bez prodlužovaček bohužel nejde fungovat.Ale bez nich to tu funguje na draka.Pokud chci pustit pračku, tak nesmím ve stejné chvíli zapínat sporák nebo konvici. Jinak musím opět běžet před barák nahazovat jistič. A je fuk, zda nějaký spotřebič jede na přímo nebo přes prodlužovačku
Jak už zde někdo uvedl, zatížitelnost prodlužovačky je dána průřezem jejích žil a vždy je uvedená na prodlužovačce. Nejčastěji jsou prodlužovačky dimenzovány na 16A což odpovídá zátěži 3680W, stejně jako pevné zásuvkové rozvody. Ovšem pozor, jak u prodlužovačky, tak u pevného zásuvkového rozvodu se jedná o celkovou zatížitelnost! Čili příkon všech připojených spotřebičů nesmí překročit v případě 16A prodlužovačky (resp. pevného rozvodu) 3680W! Což v článku mělo být uvedeno.
Správná informace v článku je ta, že by se několik prodlužovaček nemělo zapojovat do sebe. Závěr je ten, že nikdo nepříjde o miliony připojením jenom lednice do prodlužovačky, pouze autor článku chtěl, aby se čtenáři nachytali na bombastický nadpis.