Nová studie potvrdila podezření. Ve Wu-chanu se na začátku epidemie nakazilo řádově více lidí

Počet lidí, kteří se koronavirem na počátku epidemie nakazili v epicentru Wu-chanu, je s největší pravděpodobností mnohem vyšší, než bylo dosud deklarováno na základě zdravotnických statistik. Uvádí to studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, na které odkazuje agentura AFP.

Laboratoře čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí vyhodnotily výsledky sérologických testů, které byly uskutečněny ve Wu-chanu. Šlo celkem o 22 000 vzorků lidí, z nichž 4,43 % mělo v krvi protilátky proti Covidu-19. To znamená, že se v minulosti s koronavirem setkali.

Vzhledem k tomu, že jde o významný a náhodný vzorek, je možné počty extrapolovat na celou populaci města Wu-chan, která činí 11 milionů obyvatel. V takovém případě by se nakazilo 490 000 osob. Oproti tomu čínští statistici stále tvrdí, že ve městě bylo potvrzeno pouhých 50 000 případů.

Z města přímo do světa

Vědkyně Čching Jing, která za výzkumem stojí, tvrdí, že takový rozdíl není zase tak neobvyklý. “Několik zemí vydalo podobné sérologické studie a ve většině případů bylo lidí s protilátkami výrazně více než potvrzených případů,” uvedla pro agenturu AFP. Je to prý způsobeno tím, že mnoho lidí se nenechalo v akutní fázi epidemie testovat a první testy nemusely být dostatečně přesné.

Sérologické testy provedli Číňané také v dalších provinciích. Zde se však ukázalo, že byly postiženy jen velmi málo a epidemii se podařilo udržet v hranicích Wu-chanu, za čímž stojí velmi drastická opatření, mimo jiné přísná karanténa celého města. Dnes je Čína jednou z nejméně postižených oblastí, zatímco celý svět s koronavirem dále nepříliš úspěšně bojuje.

Nový typ koronaviru se začal šířit právě ve Wu-chanu. Ve vědecké obci přitom panují rozpory nad tím, zda se na člověka přenesl přímo ze zvířete na některém z městských trhů, nebo zda unikl z místní laboratoře, která zkoumala koronaviry netopýrů.

Foto: Shutterstock