Nová zjištění vědců o koronaviru jsou znepokojující. Mozku působí poškození srovnatelné se zestárnutím o 10 let

Jedním z největších nebezpečí koronaviru je skutečnost, že není pouze respiračním onemocněním. Tato podobnost s chřipkou je pouze jedním z jeho mnoha projevů. Vzhledem k tomu, jak málo virus známe, se odborníci obávají, že se může ukázat být mnohem větším nepřítelem, než se v současné době zdá. A že by mohl mít na zdraví lidí dlouhodobé negativní důsledky.

Tento pohled bohužel potvrzuje nejnovější studie, která se zabývala tím, jakým způsobem se nemoc Covid-19 podepisuje na zdraví mozku. Když se v první vlně začaly lékařské ordinace plnit dezorientovanými, unavenými a jinak nervově postiženými lidmi, bylo jasné, že tento aspekt nemoci bude nutné podrobit podrobnému zkoumání.

Poruchy mozku jsou závažné

Studie, na kterou upozornil deník The Times a která byla provedena na významném vzorku 85 000 lidí, kteří Covid-19 prodělali, přinesla znepokojivé výsledky. Velká část pacientů ještě dlouhou dobu po vyléčení hlásila různě intenzivní stavy takzvané mozkové mlhy. To je široký pojem, který zahrnuje poruchy různých kognitivních funkcí a jde například o problémy s pamětí, neschopnost soustředit se, zmatené myšlenky či bolesti hlavy.

Podle vědců nejde přitom ani tak o tyto specifické projevy jako spíše o to, že těmito signály se často hlásí nejrůznější poruchy mozkové činnosti.

Vědecký tým překvapilo, že alespoň lehké problémy v tomto ohledu hlásila většina zkoumaných pacientů. Řada projevů byla přitom podobných. Ze studie vyplývá, že závažnost mozkových poruch se přímo odvíjí od toho, jak silný byl průběh nemoci.

Největší problémy tak logicky mají pacienti, kteří museli být hospitalizováni a musela jim být poskytnuta podpora dýchacích funkcí, jako například plicní ventilátory. Poškození jejich mozku odpovídá ztrátě 8,5 bodu inteligenčního kvocientu (IQ), respektive zestárnutí mozku o celých 10 let.

Změna pohledu na koronavirus

Změny na mozku se přitom netýkají pouze těch pacientů, kteří vyžadovali nemocniční péči. Vědci je zaznamenali také u těch, kteří se s covidem léčili doma. U nich bylo zaznamenáno snížení IQ o 4 body, což odpovídá zestárnutí o pět let. U těchto pacientů studie určila největší problémy s logickým uvažováním, zhoršení prostorové orientace a udržení soustředěnosti.

Lidé, kteří se vyléčili z covidu-19, mají mnohem horší výsledky kognitivních testů v řadě oblastí, které navíc neodpovídají jejich věku či demografickému profilu,” uvádějí autoři studie podle The Times.

Podle hlavního autora studie Adama Hampshire jsou tato zjištění šokující a měla by proměnit pohled na to, jakým způsobem koronavirus vnímáme. “Důsledky onemocnění jsou tak velké, že rozdíl ve svých schopnostech pocítí v každodenním životě nebo práci každý,” uvádí Hampshire, který působí na londýnské univerzitě.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments