Pátrání po chřestýši, který u Prahy uštkl holčičku, skončilo. Hada se najít nepodařilo, zřejmě je u někoho doma, varuje starosta

Ani několikahodinové pátrání po hadovi, který v Jenštejně u Prahy v pátek uštkl malou holčičku, nepřineslo kýžené výsledky. Nebezpečný plaz se zřejmě někde schoval, a proto bylo v sobotu v poledne pátrání ukončeno. Starosta obce Norbert Hlaváček upozornil obyvatele obce, že had může být schovaný v některém z domů a informoval je o tom, jak se v takovém případě mají chovat.

Had dívku uštkl na Nový rok přibližně v pět hodin odpoledne. Podle herpetologů jde o hada jedovatého, nejspíše chřestýše nebo velkou zmiji. Zatím se ani nepodařilo vypátrat, odkud mohl plaz utéct. Každopádně může být velmi nebezpečný, rozteč jeho zubů je velká. Dívka, kterou uštkl, měla velké štěstí. Had se jí zakousl do boty. Jeho zuby jí sice pronikly a dostaly se až do těla dívky, velkou část jedu však zřejmě pohltila bota, která zabránila tomu, aby se dostal do krevního oběhu. Pokud by se tak stalo, bojovala by malá dívka o život. Nyní je ale v dobrém stavu a její život není ohrožen.

Edit 10:26 Pátrání bylo ukončeno, hada se nalézt nepodařilo, prohledány byly všechny zahrady v dosahu (dle pokynů…

Posted by Jenštejn – neoficiální stránka on Friday, January 1, 2021

Chřestýš může přežít až v mínus deseti stupních

Pátrání bylo ukončeno, hada se nalézt nepodařilo, prohledány byly všechny zahrady v dosahu (dle pokynů odborníka). Hledali jsme všichni celkem asi sedm hodin,” napsal jenštejnský starosta Norbert Hlaváček na facebookovém profilu.

Had si bude hledat teplo, ale je schopen hibernovat i při mínus 10C. Může i šplhat. Pokud je někde venku a ne v teple, bude neaktivní, ale existuje riziko, že se vplížil do nějakého domu. V případě, že jej někdo objeví doma, má okamžitě hermeticky uzavřít místnost a volat Policii ČR nebo hasiče,” varoval obyvatele Jenštejna a okolních obcí starosta.

Had se podle herpetologů snaží najít teplo, proto se předpokládá, že se schoval do některého z obydlí. Venku však může přežívat až do mínus deseti stupňů. V takovém případě ale hibernuje a není aktivní.

Foto: Shutterstock