Zdravotník se nakazil koronavirem týden po očkování. Epidemie jen tak nezmizí, varují lékaři

Do vakcíny proti koronaviru se vkládají obrovské naděje. Může totiž pomoci ukončit už rok trvající epidemii, která doslova ochromila společenský i ekonomický život. Společnosti, jejichž vakcíny už byly schváleny, přitom poukazují na to, že jejich účinnost je velmi vysoká. Proto překvapila zpráva o tom, že se koronavirem nakazil zdravotník v Kalifornii týden poté, co mu byla aplikována první dávka vakcíny Pfizer/Biontech. Informovala o tom televizní stanice ABC News.

Některé státy přitom uvažovaly o tom, že pro zrychlení očkování by aplikovaly pouze jednu dávku namísto dvou, jak předepisuje výrobce. Už po první dávce vakcíny by ale měla vzniknout určitá imunita a riziko nákazy se významně snížit.

Společnost Pfizer uvedla, že prozkoumá všechny dostupné informace o tomto případě. Doplnila, že třetí fáze klinické studie této vakcíny ukázala její účinnost do deseti dnů od podání první dávky. Tehdy by měla začít poskytovat částečnou ochranu před Covidem-19. Imunita se pak má ještě více posílit podáním druhé dávky. “Jednotlivci mohou onemocnět před nebo těsně po vakcinaci,” uvádí také výrobce.

Dalo se to čekat

Čtyřiapadesátiletý Matthew W, který pracuje jako ošetřovatel ve dvou kalifornských nemocnicích, na svém Facebooku uvedl, že se nechal očkovat 18. prosince. Televizní stanici ABC News pak prozradil, že těsně po očkování ho začala bolet ruka, ale žádné vedlejší účinky nepociťoval. Onemocněl o šest dní později, a to na Štědrý večer, kdy odsloužil sněmu na covidovém oddělní. Objevila se u něj zimnice a bolest svalů. Následný test potvrdil, že má koronavirus.

Podle lékařů to není nic neočekávaného a k takovým případům bude docházet, obzvlášť když virová nálož v populaci je vysoká. “Domníváme se, že první dávka poskytne 50% ochranu a potřebujete druhou dávku, abyste byli chráněni na 95 %,” uvedl infektolog Christian Ramers z kliniky v San Diegu.

Podle expertů jde o další připomínku potřeby neustále nosit roušku, mýt si ruce a dodržovat další opatření i po podání vakcíny. Upozorňují, že imunizace obyvatelstva nějakou dobu potrvá, rozhodně se tak nestane hned, a pandemie nezmizí okamžitě.

Foto: Shutterstock