Umírání má několik fází. Tělo se odpojí od bolesti a produkuje bezmezné blaho

Mnoho lékařů a vědců se snažilo a stále snaží přijít na to, co se stane s člověkem během umírání a následně po něm. Smrt zkoumá také lékařka Kathryn Mannix, která se stará o lidi na paliativní péči. Ve své knize popisuje různé fáze smrti a snaží se lidem smrt představit jako něco přirozeného, čeho se nemusí obávat.

Snaha lékařky změnit náhled na smrt

Klinická smrt už není pro lékaře tak nepochopitelná, shodují se, že zážitky a vize, které člověk během klinické smrti získá, jsou typické projevy mozku, který umírá, jedná se o „zkušenost blízká smrti“. Právě Dr. Kathryn Mannix se věnuje podobě smrti mnohem více mystické. „Podle mé skromné zkušenosti není smrt nejspíš tak děsivá, jak bychom si mohli myslet. Smrt, stejně jako narození, je opravdu jenom proces. A jak léta plynou, jsou lidé prostě jen více a více unavení. Více spí a jsou méně vzhůru,“ uvedla lékařka Kathryn Mannix.

V její knize With the End in Mind: Dying, Death and Wisdom in an Age of Denial se čtenáři mohou dozvědět, co lidé během umírání prožívají.

Foto: Shutterstock

Smrt přichází v pěti fázích

Na základě zpovědi, kterou Dr. Mannix provedla se svými pacienty, zjistila, že smrt můžeme rozdělit na pět fází.

  1. První fáze zbavuje člověka veškeré bolesti, strachu a úzkosti. Poté je na řadu přichází již známý klid či dokonce radost.
  2. Ve druhé fázi se „lidská duše“ oddělí od těla a může pozorovat své tělo seshora.
  3. Třetí fáze navodí pocit blaha (ovšem najdou se i ti, kteří zažili nepohodlí, viděli bludy, nestvůry apod.).
  4. Ve čtvrté fázi přichází lidé za světlem, které vidí kdesi v dálce.
  5. Poslední fázi zažije jen 10 % osob.

Je jen malé procento osob, kteří prošli poslední fází, paradoxně tou nejpříjemnější. Podle zkušeností a výpovědí pacientů Mannix popisuje poslední fázi jako místo, kam se lidé dostanou – nebe, zelené louky plné květin zalitými sluncem, v pozadí s příjemnou hudbou a láskou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Blinkist, IrishMirror, Mirror

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments