Zatímco v srpnu byl epidemiolog Rastislav Maďar považován za nenapravitelného panikáře, který chce Čechy znovu orouškovat ještě za teplého počasí, netrvalo to dlouho a následný vývoj dal někdejšímu vedoucímu epidemiologického týmu na ministerstvu zdravotnictví za pravdu.
Maďarova opatření mohla zachránit tisíce životů
Jen si tehdejší situaci připomeňme: témět celé léto prožili Češi v euforii, jak dobře koronavirovou epidemii zvládli, až propadli pocitu, že už je nikdy nemůže významněji ohrozit. Tento dojem měla nejen veřejnost, ale také vláda v čele s Andrejem Babišem, který neustále opakoval, že Česká republika je ve zvládání epidemie nejlepší na světě a už nikdy nepřijdou žádná větší omezení. Doplňme, že v Česku tehdy panovala asi nejuvolněnější opatření v Evropě, například co do možnosti navštěvovat noční kluby, kam se sjížděla mládež z Německa či Velké Británie. Epidemiolog Maďar se na konci léta rozhodl zatáhnout za brzdu a od září chtěl nařídit nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, včetně škol a supermarketů. Když se proti tomu ozvala veřejnost, zasáhl premiér Babiš a tato opatření označil za nesmyslná a nechal je zrušit. Maďar pak z ministerstva zhrzeně odešel.
Jenže právě už v září se začalo ukazovat, do jak vážných problémů se Česká republika řítí. Nakonec byly nařízeny nejen roušky, ale došlo k částečnému lockdownu včetně uzavření všech škol.
Epidemiolog Maďar se nyní k problematice vrátil v debatě Nadačního fondu Neuron. Podle něj už Česká republika nemůže být označována za zemi, která epidemii úspěšně zvládla, i když se podaří dostat tuto vlnu pod kontrolu, jak se nyní zdá. “Od začátku pro mě bylo překonání hranice 5000 mrtvých ještě v tomto roce známkou toho, že to u nás nedopadne úspěchem, a nyní už jsme ji bohužel překročili. Důvody jsou komplexní, ale všichni asi tušíme, že se nepostupovalo dostatečně rázně a včas,” uvedl Rastislav Maďar. Účet obětí na Covid-19 přitom ještě významně poroste. Aktuálně umírají lidé, kteří se infikovali v době, kdy přibývalo nejvíce nakažených. Statisticky je proto i největší počet mrtvých.
To nejtěžší teprve přijde
Podle epidemiologa jsou představy mnoha lidí i odborníků o dalším vývoji poněkud naivní. Maďar se domnívá, že například roušky tu s námi zůstanou i další roky a bude je třeba nasadit pokaždé, když se situace začne zhoršovat. “I kdybychom měli vakcínu, a já doufám, že bude, tak další roky nás budou doprovázet určitá opatření, která budou automatická. V momentě, kdy se bude ukazovat, že číslo R stoupá a dochází k masivnímu přenosu viru, tak nikdo – a už vůbec ne politici – nebude diskutovat o tom, že se jemná opatření, jako jsou roušky, zavedou. Třeba dva týdny před otevřením škol,” naráží Maďar na to, jak bylo jeho srpnové odborné stanovisko shozeno pod stůl.
Rastislav Maďar je toho názoru, že to opravdu složité Českou republiku teprve čeká. Učinit tvrdá opatření totiž v zásadě není nic složitého a koronavirus se tak na nějakou dobu dostane pod kontrolu. Jenže obrovsky trpí celá ekonomika. “Mnohem náročnější je ale proplouvat rozbouřeným mořem. Jak se uvolní, tak se bude situace opět zhoršovat, ale musíme to včas jemně přitáhnout. Několik měsíců nás čeká toto vyvažování, a poté už věřím, že přijde vakcína. Musíme se naučit tanec s rouškami po tvrdých lockdownech,” říká epidemiolog.
Foto: mzcr.cz