Plicní chlamydie je extrémně nakažlivou nemocí. Léčí se přitom obtížně, naučte se ji rozpoznat

Víte, co se opravdu skrývá pod pojmem chlamydie? Většina lidí má jen letmé znalosti o této nemoci a domnívá se, že jde o nějakou pohlavně přenosnou nemoc, která může mít následky, i když se jí zbavíte. Víte jaké?

Jen jediný druh chlamydie je přenosný výhradně pohlavně. Je to chlamydie trachomatis. Navíc tuto bakterii z těla tak snadno dostanete. Je velmi obtížně zjistitelná. A i když jste podle lékaře vyléčení, budete velmi dlouho pociťovat různé projevy a následky. Chlamydia pneumoniae jsou bakterie, které se navíc vyskytují a množí v dýchacích cestách. Plicní chlamydie je snadno přenosná kýcháním, prskáním nebo kašlem, jako každá jiná kapénková infekce.

Příznaky plicní chlamydie

Plicní chlamydie uvnitř těla dlouho přežívá v latentní formě a bez příznaků. Bakterie čeká, až bude organismus oslabený. Pak se projeví chřipkovými příznaky, jako zimnice, bolest hlavy, pocení, tlak na průduškách a plicích, dráždivý kašel a nadměrná únava. Chlamydia pneumoniae způsobuje závažná onemocnění, jako je zápal plic, bronchitida, zánět spojivek, středního ucha nebo nosohltanu. Šíří se do celého těla a může vést až k rozvoji astmatu, artritidy či Alzheimerovy choroby.

Plicní chlamydie nepodceňujte

V první fázi nejsou příznaky rozpoznatelné a nijak závažné. I když dotyčnému není dobře, má pocit, že je to jen únava nebo viróza a časem to přejde. Bakterie ale z těla nezmizí a po čase zaútočí celou svou silou. Pacient je ale pro své okolí velmi nakažlivý a nemoc často nevědomě jako bacilonosič šíří dál.

Léčba plicní chlamydie

Léčba chlamydie není vůbec snadná. Je velmi obtížně diagnostikovatelná. Mnohdy má stejné projevy jako chřipka, angína či zánět průdušek a je léčena nesprávně. Správná léčba je nasazena až po vyčerpání předchozích možností léčby. Je třeba udělat podrobný krevní test. Zabírají správná antibiotika ze skupiny makrolidů a tetracyklinů. Většinou zaberou poměrně rychle. U některých pacientů je ale chlamydie rezistentní a léčba se prodlužuje dlouhou dobu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments