Podivné stravovací zvyky Gustáva Husáka. Jedl zvláštně

Gustáva Husáka většina z nás zná jako posledního komunistického prezidenta, jehož jméno je nesmazatelně spjato s normalizací. V době, kdy se stal prezidentem, za sebou však měl hrozivou zkušenost z dlouholetého věznění a mučení při výsleších v 50. letech, což natrvalo ovlivnilo jeho další život.

Kovaný komunista

Gustáv Husák byl od mládí nadšeným komunistou a po únorovém puči v roce 1948 ve stranických strukturách rychle stoupal nahoru. Jenže pak přišly procesy 50. let a Husák padl na úplné dno. V rámci stranického boje se dostal na černou listinu a Husák byl během tzv. procesu s rozvratnou skupinou buržoazních nacionalistů na Slovensku odsouzen k doživotnímu odnětí svobody. Během vyšetřování byl brutálně mučen a následný pobyt ve vězení mu podlomil zdraví.

Zpět na výsluní

Po Stalinově a Gottwaldově smrti došlo k uvolnění atmosféry v zemích sovětského bloku a postupně se začaly revidovat některé procesy z 50. let. V tomto období byl Husák nejen propuštěn na svobodu, ale plně rehabilitován.

Pokud by si někdo myslel, že strašlivá zkušenost s „komunistickou spravedlností“ ho donutila změnit názor, mýlil by se. Husák zůstal v srdci komunistou, vrátil se do strany a opět začal stoupat vzhůru.

Foto: Shutterstock

Prezident a jeho jídelníček

Po potlačeném Pražském jaru se Husák dostal do sedla. Zastával tvrdý konzervativní směr a sovětské vedení mu dalo důvěru, že dokáže situace v Československu „znormalizovat“. V roce 1969 se stal generálním tajemníkem KSČ, od roku 1975 byl československým prezidentem.

I v této funkci si však zachoval pověstnou střídmost v jídle. Mezi jeho zaměstnanci a kolegy se říkalo, že snad ani nejí nic jiného než rohlíky a párky. Čerstvé pečivo zůstalo jeho oblíbeným jídlem do konce života. Párky si dával tak často, že to někdy až působilo jako obsese.

I on však měl jednu – nebo vlastně dvě libůstky: své podlomené zdraví se pokoušel léčit vodou dovezených z islandských ledovců a olejem z tresčím jater. Inu, zvláštní dieta.

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-K0614-0006-003 / CC-BY-SA 3.0

zdroje: Dotyk, iRozhlas

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments