Během Norimberského procesu, ve němž byli souzeni nejvýše postavení představitelé nacistického Německa, byli k pomoci přizváni také psychologové a psychiatři. Právě ti podrobili jednotlivé nacistické činitele celé řadě testů. Jejich výsledky vás pravděpodobně překvapí.
Mizivé svědomí, egocentrické osobnosti a sklony k agresivitě
Jaký typ člověka mohl spáchat tak hrůzné zločiny proti lidskosti jako právě váleční zločinci z nacistického Německa? To, co sami vykonávali, je nepředstavitelné. Jednalo se o pouhé dodržování rozkazů, nebo za tím bylo něco víc? Z psychologických posudků jasně vyšlo najevo, že celé řadě mužů chybělo svědomí, měli egocentrické osobnosti a sklony k agresivitě.
Kdo měl nejvyšší IQ?
Než bylo rozhodnuto o trestu smrti, bylo nezbytně nutné provést měření IQ. To je součástí běžné praxe a má zabránit případné popravě mentálně retardovaných jedinců. U všech mužů bylo zjištěno nadprůměrné IQ. Nejvyššího skóre dosáhl Hjalmar Schacht, předválečný ministr hospodářství a ekonom, který se již před vypuknutím války stál kritikem nacismu. Za své názory byl dokonce poslán do koncentračního tábora. Scacht byl nakonec omilostněn.

Nadprůměrných výsledků dosáhli všichni testovaní
Odsouzení k trestu smrti se ale nevyhnuli další inteligentní váleční zločinci. Například Hermann Göring, který den před dnem popravy spáchal sebevraždu a v IQ testech dosáhl hodnoty 138 bodů. IQ Arthura Seyss-Inquarta, který byl zodpovědný za deportaci desítek tisíc Židů, bylo dokonce 141. Nejnižších hodnot v testech IQ dosáhl Julius Streicher, vydavatel antisemitského týdeníku Der Stürmer. I ten ale dosáhl hodnoty přesahující stovku, což je považováno za průměrné IQ.
Jak tedy díky Norimberskému procesu vyšlo najevo, žádný z vrcholně postavených nacistů nebyl pouhou loutkou v Hitlerových rukou. Všichni váleční zločinci dosáhli nadprůměrných výsledků při měření IQ. A u celé řady z nich byly odhaleny poruchy osobnosti. Veškerého svého jednání si tedy byli dobře vědomi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Fronta