Podle Flegra opatření nefungují. Za 14 dní se budou lékaři rozhodovat, koho ještě připojit k přístroji

Zatím se nezdá, že by opatření připatá proti epidemii koronaviru nějak zvlášť fungovala. Ostatně, připouští to také představitelé vlády, která nařízení postupně zpřísňuje a podle odborníků se tímto způsobem stejně postupně dostaneme až k úplnému lockdownu. Jen to bude celé bolestivější a bude to trvat mnohem déle, než by muselo.

Itálie tu bude za 14 dnů

Závažnost situace už naplno dokreslují také čísla denních přírůstků hospitalizovaných a zesnulých pacientů. V těchto dnech tak v nemocnicích přibývá přibližně pět stovek lidí ve vážném stavu za čtyřiadvacet hodin. Počty obětí se pak definitivně ustálily nad hranicí jednoho sta denně. Obě čísla přitom budou dále růst, to je nevyhnutelné.

Jedním z nejpřesnějších komentátorů dění kolem epidemie je profesor Jaroslav Flegr. Ten prozradil, že už je vůči vládním opatřením opět skeptický, byť zpočátku měl za to, že už jsou dostatečná a mohla by fungovat. Nyní však přiznává, že rozhodně nefungují. “V horizontu 14 dnů může dojít k podobnému kolapsu jako v Itálii. Bojím se, že pokud nezačnou opatření fungovat lépe, tak se tomu nevyhneme,” uvedl Flegr pro tn.cz.

Uvolňovat se začne až v květnu

Evoluční biolog Flegr je přesvědčen také o tom, že se nevyhneme kolapsu nemocnic. Ostatně, v menší míře už ho zažíváme už dnes, jen ještě není tak viditelný. “Když necháme bezpříznakové lidi volně pobíhat, tak těch případů stejně bude tolik, že nemocnice zahltí. V určité fázi bude těch nemocných přicházet do nemocnic tolik, že to celé zkolabuje,” říká parazitolog. Dodává také, že lékaři budou s největší pravděpodobností postaveni před hrozivá rozhodnutí, zda toho kterého pacienta připojit k přístroji, nebo nikoliv. Jednoduše nebude dostatek ventilátorů nebo spíše personálu, který by je kvalifikovaně obsluhoval.

Kdo by se domníval, že jakmile zažehnáme tuto koronavirovou vlnu, budeme mít už klid, toho Jaroslav Flegr vyvádí z omylu. Podle něj jsme aktuálně v takovém průšvihu, že uvolňování opatření začne až někdy v květnu příštího roku. “Další pak zase zavedeme v září, abychom podchytili další podzimní vlnu. Tu už snad zvládneme bez problému,” nabízí přeci jen trochu optimismu Flegr, především s ohledem na to, že v tu dobu už bude zřejmě k dispozici všemi vyhlížená vakcína.

Foto: archiv J. Flegra