Málokterý poplatek platí Češi tak neradi jako koncesionářský příspěvek na fungování České televize a Českého rozhlasu. Důvodů je hned několik. Část vcelku pochopitelně argumentuje tím, že tato média nesledují a neposlouchají, a tak neví, proč by za ně měla platit. Proč své peníze nemohou odevzdat například Netflixu nebo Voyo?
Platí i ti, kdo nesledují
Další skupinou jsou potom ti, kdo by sice veřejnoprávní média rádi sledovali, avšak postupem času v nich přestaly nacházet své názorové zastoupení. Pravdou totiž je, že Česká televize zastává poměrně jednoznačné názory, takříkajíc podél oficiální linie, a kdo se od nich odchyluje, není na obrazovkách vykreslován v právě pozitivním světle. Tento tábor má potom k ČT skutečný odpor a je opravdu zvláštní, že za ni musí ještě platit.
Je však nutné také připustit, že dnes existují způsoby, jak se placení koncesionářských poplatků České televizi vyhnout. Stačí, když nevlastníte televizní přijímač a tuto skutečnost potvrdíte v čestném prohlášení. Následně už žádné poplatky hradit nemusíte. Někteří této možnosti však zneužívají. “Přeci jim nebudu platit. Televizi pořád mám, ale napsal jsem jim, že jsem ji vyhodil, a tak nic neplatím,” uvedl pro Mix24.cz pan Ivan. Teoreticky se sice vystavuje riziku postihu, avšak prakticky se na něj zřejmě nepřijde.
Jenže to by se mělo změnit. Česká televize si je pochopitelně vědoma toho, že jí tímto způsobem utíkají nemalé prostředky. Domácností, kteří koncesionářské poplatky neplatí, totiž přibývá a už jsou jich přinejmenším stovky tisíc. Také proto se objevily pláno, jak těmto únikům ze systému zamezit.

Zvýšení poplatku na spadnutí
Nový generální ředitel ČT Jan Souček má ambiciózní plán. Rád by koncesionářské poplatky navázal na platbu elektřiny. Vůbec by se tak nediskutovalo o tom, zda někdo má televizi nebo nikoliv. Platil by každý, kdo odebírá proud, a to zkrátka proto, že Česká televize je veřejnoprávní institucí a lidé si ji platí napřímo, byť je poněkud zvláštní, že jsou do toho nuceni. Lepší model ale zatím vymyšlen nebyl.
Česká televize přitom do svého rozpočtu potřebuje vybrat podstatně více peněz, protože dosavadních přibližně 7 miliard korun jí nestačí, a to navzdory tomu, že jde o nejvyšší rozpočet ze všech mediálních společností v Česku. Cílem je vybrat přibližně o 2 miliardy korun navíc, k čemuž by měl pomoci také vyšší koncesionářský poplatek. Ten by se podle Součka měl optimálně pohybovat někde na úrovni 180 korun, jak prozradil pro server idnes.cz. Objevují se také plány, že by byl navázán na inflační čísla, což by znamenalo do budoucna jeho postupný nárůst.
Čtěte také: Už to začíná. Nora Fridrichová z ČT dostala od vedení vytýkací dopis
Takové plány se ale lidem příliš nezamlouvají. “Já prostě nechápu, proč za to mám platit. Už deset let jsem je nenaladila, a stejně po mě každý měsíc chtějí peníze. A teď to budou skoro dvě stovky? Takhle to prostě nejde, proč to neplatí stát?” ptá se paní Lada z Frýdku-Místku.
Foto: Česká televize