Popraskané koutky a opary značí, že tělu schází něco důležitého. Nenechte to zajít příliš daleko

Stav vašich rtů je jednoznačným ukazatelem zdravotního stavu. Všímejte si proto, co se s nimi děje. Můžete tak odhalit diagnózu dříve, než se projeví samotná nemoc, které už byste se zbavovali jen obtížně.

Pozor na otoky rtů

Pokud vám otečou rty a brní, bude to asi alergie. Většinou jde o potravinovou alergii nebo reakci na prošlou či nevhodnou kosmetiku. Rtěnky, lesky a balzámy se po otevření smí používat jen půl roku. Sledujte ikonu otevřeného víčka na produktu s počtem měsíců. U potravin sledujte reakce.

Co napoví suché rty a praskliny v koutcích úst

Zanícené koutky vznikají po drastických dietách, která tělo připraví o důležité živiny. Suché rty a popraskané koutky dost bolí. Schází vám asi železo, zinek, vitamín B3 a B6. Dejte si červené maso, lososa, vejce i listovou zeleninu.

Popraskané koutky jsou bolestivou nepříjemností, ale také důkazem, že vám schází důležité látky v těle. / Foto: Shutterstock

Co naznačuje opar

Opary způsobuje hlavně stres, fyzické vypětí a oslabená imunita. Spouštěčem je i nachlazení, horečka či menstruace. Je třeba zvolnit, odpočívat a nestresovat se. Začněte brát doplňky stravy posilující obranyschopnost a imunitu.

Když se rty loupou

Pokud se vám ze rtů loupou šupinky kůže, asi si je stále olizujete a okusujete. Za sníženou vlhkostí rtů může i studený vzduch z klimatizace, nebo dlouhý pobyt na slunci s nedostatkem tekutin. Na vnitřní hydrataci je nejlepší čistá neperlivá voda a na rty vhodný balzám.

Pomoc na suché a loupající se rty

Před aplikací přípravků na rty si udělejte peeling a odstraňte suché a odumřelé kůže. Pokud prasklinky bolí, použijte k tomu kosmetický štětec nebo měkký zubní kartáček. Postupujte velmi zlehka od středu rtů ke koutkům krouživými pohyby a odstraňte šupinky. Rty prokrvíte, namasírujete a účinné látky z přípravků se lépe vstřebají. Pak na rty naneste na noc med smíchaný se žloutkem.

Pomoc na opar a herpesvirus

Pokud máte opar a rty začnou svědit, štípat i pálit, dejte si obklad s plnotučným mlékem, studeným odvarem z meduňky, vrbovou kůrou či heřmánkem i kostky ledu přes plátno. Vhodná je zinková mast, propolis ve vazelíně či masti i zubní pasta. Vyhněte se rtěnce a lesku, jinak si vir roznášíte dál.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments