Dokážete si správně změřit tlak? Časté chyby zkreslují výsledek a mohou vést ke špatným závěrům

Existují různé postupy, jak měřit krevní tlak. Nejčastěji se měří tlak jen jednou, ale někdy se doporučuje měřit raději dvakrát a udělat průměr. Jak správně měřit tlak? Podívejme se na to.

Co může krevní tlak ovlivnit

  • krevní tlak je během dne proměnlivý
  • v reakci na prostředí, na stress či syndrom bílého pláště vzniká maskovaná hypertenze
  • nevhodně a nesprávně provedené měření
  • nepřesnost tonometru
  • měřit krevní tlak u některých pacientů, třeba ve vysokém věku, může být obtížné

Přesný a spolehlivý tlakoměr

Bez správného přístroje si tlak správně nezměříte. Jeho přesnost a spolehlivost je ověřená klinickými testy v laboratoři, pokud jej zakoupíte od prověřeného a spolehlivého výrobce.

Měřte vždy ve stejnou dobu

Posaďte se, uklidněte se a přestaňte přemýšlet o starostech. Vždy musíte být v naprostém klidu. Z měření tlaku si udělejte pravidelný rituál, který provádějte vždy ráno a večer a ve stejnou denní dobu. Výsledky si zapisujte.

Nasaďte si správně manžetu tlakoměru

Manžetu navlečte přímo na kůži. Obvod paže si změřte 3 cm nad loketní jamkou. Její šířku vždy volte podle obvodu své paže, protože úzká nebo příliš široká manžeta dost výrazně ovlivní výsledky měření.

Přestože se to nezdá, správně si změřit krevní tlak není úplně snadné a lze přitom udělat řadu chyb. / Foto: Shutterstock

Ruku uvolněte

Paži, na které je umístěná manžeta tlakoměru pěkně uvolněte a pak už s ní nehýbejte. Současně zkontrolujte, jestli vám vyhrnutý rukáv košile či trička během měření tlaku moc neškrtí ruku.

Měření u pažního a zápěstního tlakoměru

U pažního tlakoměru předloktí položte na stůl a u zápěstního tlakoměru dejte zápěstí do výšky srdce. Stiskněte tlačítko pro začátek měření. Pak už nesmíte pohybovat měřenou rukou, ale nezapomeňte volně dýchat. Zadržování dechu totiž výrazně zkresluje výsledné měření.

Opakované měření

Pak 3 minuty počkejte a měření proveďte ještě jednou znovu. Před tím nechte vypustit manžetu, než tlak změříte ještě jednou. Z každého měření si zapište hodnoty systoly – vyšší hodnoty a diastoly – nižší hodnoty. Zapište si průměrnou hodnotu z obou měření do tabulky.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments