Do České republiky se plošně vrátí roušky. Nová nařízení s datem platnosti k 1. září dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Povinnost nosit roušky se vztahuje na veřejné vnitřní prostory, jako jsou například obchody nebo úřady a hromadnou dopravu. Karanténa se má z dnešních 14 dnů zkrátit na 10 dnů. Propouštět se z ní bude bez testu.
Koronavirus léčí lékem za pár korun
Nad novými opatřeními se podivuje epidemiolog Jiří Beran, který před nedávnem zaujal tím, že odhalil účinný lék na koronavirus Isoprinosine, s jehož pomocí z nemoci Covid-19 úspěšně vyléčil sám sebe i svého syna. Úspěchy léčba slavila i v domově seniorů. Beran je však skeptický k tomu, že se lék masově prosadí, protože se na něm nedá postavit byznys.
“V tuto chvíli si myslím, že to není nutné. Pokud se podíváme na ostatní ukazatele této epidemie, tak bychom měli být nadšeni a měli bychom být spokojeni s tím, co pro nás dělají epidemiologové a především, co pro nás dělají zdravotníci,” uvedl v rozhovoru pro DVTV Jiří Beran na otázku, co si myslí o novém nařízení. To, že aktuálně situace není vážná, dokresluje čísly. Zatímco na prvních 10 000 nemocných zemřelo 330 lidí, během následujících 10 000 osob jich zemřelo už jen 67.
Smrtnost na úrovni chřipky
“Vysvětlení na to nemám a musím říct, že to nechápu stejně jako ostatní lidé v mém okolí. Jako epidemiolog nechápu, proč by se měla opatření zpřísňovat ve chvíli, kdy dosahujeme velmi výrazných úspěchů,” říká Jiří Beran. “To, že se tady ten virus šíří, nám ukazuje jenom to, že nemá takovou sílu ve smyslu vytváření velmi závažných případů.” Podle něj není koronavirus nebezpečnější než chřipka. Aktuální smrtnost dosahuje hodnoty 0,66 %, zatímco na chřipku umírá 0,5 až 1 % nakažených. “V tuto chvíli se pohybujeme okolo běžné chřipkové epidemie a vytváříme nová a nová opatření, která jsou zbytečná a která lidem nesmírně budou komplikovat život.”
Jiří Beran také mírní obavy ze souběhu koronavirové a chřipkové epidemie. Podle něj je víceméně prokázáno, že není možné, aby člověk onemocněl zároveň chřipkou a nemocí Covid-19. Navíc chřipková epidemie se obvykle rozjíždí až po 10. prosinci a vrcholu dosahuje na začátku roku. Do té doby je ještě daleko, a přesto už se zavádějí přísná opatření.
Pětidenní karanténa bohatě stačí
Ministerstvo zdravotnictví nyní také zkrátilo karanténu na 10 dnů. Podle Berana by měla být zkrácena ještě více, a to na dnů pět. “Inkubační doba od vniknutí původce do vzniku onemocnění nebo klinických příznaků je v průměru tři až pět dnů. Pozitivita tohoto člověka je od prvního dne s maximem čtvrtý den a klesá k devátému dni,” uvedl. “Kdyby karanténa byla pětidenní a pátý den se ti lidé otestovali, tak s 95% jistotou vyselektujete pozitivní lidi a ti, co jsou negativní, tak mohou jít pátý den do práce.” Odkazuje se na studie publikované v odborných časopisech v posledních týdnech.
Foto: Freepik