Češi rádi poznávají jiné země. Více než u jiných u nich platí, že příliš neholdují domácí turistice, přestože ta rovněž přináší skvělé zážitky. Když jde o velkou a pořádnou dovolenou, považují za ni obvykle pouze takovou, která přináší řadu zajímavých benefitů, jako je například možnost koupat se v moři, program all inclusive nebo zajímavé akce v hotelu.
Nechápou to
Právě na takové cestovatele se v posledních letech výrazně zaměřuje Turecko, které vybudovalo stovky gigantických hotelů, ve kterých jsou poskytovány prvotřídní služby. Obliba této destinace proto každým rokem stoupá, protože platí, že za své peníze zde dostanete více než třeba v Chorvatsku nebo Řecku, a přitom to tam funguje o poznání lépe než třeba v Egyptě, který řada českých turistů příliš nemusí.
Samotné Turky příval Čechů překvapuje, ovšem nedá se říct, že by z něj, kromě toho, že jim přináší nemalé příjmy, byli kdovíjak nadšení. Český turista zkrátka v místních hotelech neplatí za něco extra, což je dáno hlavně tím, že neustále šetří.
“Pravdou je, že náš personál Čechy moc nemusí, protože prakticky neexistuje, aby od některého z nich dostali spropitné. Ti lidé si prostě myslí, že když si zaplatili zájezd se vším všudy, už na místě nemusí vydat ani euro navíc. To je ale velké nepochopení,” líčí majitel čtyřhvězdičkového hotelu v turecké Alanyi, pan Ruzgar. “I v našem hotelu pracují lidé prostě ve službách, a tak jsou také odměňováni. Jednoduše se počítá s tím, že si vydělají velkou část svého příjmu ze spropitného.“

Patří to k tomu
Ve chvíli, kdy to ale velká část hostů nepochopí, může to pro ně být problém. “Někteří skutečně otevřeně namítají, když k nám přijede větší skupina Čechů. Dobře totiž vědí, že z nich nic mít nebudou. Naopak, nejváženějšími hosty jsou z hlediska našeho personálu Rusové. Ti jsou velmi štědří, a umí odměnit, když se o ně někdo dobře stará.“
Hoteliér poznamenává, že je opravdu smutný pohled na to, když vidí například číšníka, který se může u stolu s českými turisty přetrhnout, a oni potom jenom vstanou a bez slova díků, natožpak nějaké té finanční kompenzace, odejdou.
“Co by jim udělalo, kdyby si na dovolenou vzali sto euro navíc a za ně pak odměňovali kvalitní službu. K turismu to zkrátka patří, počítá se s tím. Jinak si děláte skutečně špatné jméno,” uzavírá pan Ruzgar.
Foto: Shutterstock